Analist risc–Suport evaluare garantii

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Contribuie la punerea in aplicare a politicii bancii privind supravegherea, verificarea, controlul riscurilor generate de garantiile bancare. Ofera suport in activitatea de evaluare garantii reale corporale pentru clientii bancii in vederea indeplinirii obiectivelor strategice definite de Directia Generala, sprijinirii structurilor comerciale si a retelei BRD pentru dezvoltarea activitatilor.
-Contribuie la organizarea si supervizarea activitatii de evaluare garantii in scopul realizarii obiectivelor stabilite prin strategia si politicile de administrarea riscurilor in ceea ce priveste riscul de credit
-Ofera suport pentru planificarea si coordonarea actiunilor de reevaluare a stocului de garantii si de fiabilizare a informatiilor din sistemele bancii
-Contribuie la monitorizarea activitatii societatilor de evaluare care colaboreaza cu Banca

CERINTE

-Cunoasterea metodologiei si tehnicilor de evaluare
-Cunoasterea legislatiei romane cu privire la credite
-Cunoasterea Standardelor Internationale de Evaluare şi a recomandarilor ANEVAR si BNR
-Cunostinte informatice: Word, Excel, Powerpoint
-Limba engleza nivel avansat

Profilul candidatului:

-Comunicare, orala si scrisa, cu impact;
-Capacitate de analiza si sinteza, dinamism, initiativa;
-Simt de raspundere ridicat;
-Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor;
-Spirit de echipa.

BENEFICII OFERITE

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata
Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.