Analist risc provizionare

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizeaza rapoarte destinate conducerii directiei, managementului bancii, auditorilor interni si externi ai bancii privind:
o principalele expuneri asumate de banca fata de clientela precum si calitatea acestora
o evolutia volumului necesar de ajustari de depreciere si prudentiale
o estimari prospective de provizioane
o structura angajamentelor comerciale asumate de banca pe tipuri de clientela, devize, termene, etc.
- Administreaza functional aplicatiile informatice de provizionare
- Identifica si propune modalitati de optimizare a procesului de provizionare
- Contribuie si colaboreaza cu alte directii in vederea fiabilizarii informatiilor existente in sistemul informatic

CERINTE

- Studii economice
- 3+ ani experienta in domeniul bancar, in audit sau in servicii financiare de consultanta
- Experienta in provizionare (IFRS și prudențiale): cunoștințe IFRS și RAS, principii de provizionare
- De preferință cu experiență în proiecte de implementare IFRS pentru clientii bancii
- Cunoasterea limbii Engleze la un nivel avansat; Limba Franceza poate constitui un avantaj

Profilul candidatului:
- Analitic
- Capacitate de a se adapta la situatii dificile
- Orientare catre detalii, bune abilitati de formalizare
- Orientare catre client
- Abilitati de lucru in echipa
- Acționează proactiv

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar
Tip de contract: Contract pe perioada nederminata
Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.