Analist risc piata si institutii financiare

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizeaza si gestioneaza riscul de piata
- Adapteaza si actualizeaza metodologia de control si calcul a riscurilor de piata
- Realizeaza raportari privind riscurile de piata
- Analize de stress test si a scenariilor
- Analizeaza profilul de risc al institutiilor financiare
- Gestioneaza expunerile pe institutii financiare

CERINTE

- Minim 1 an experienta pe pietele financiare sau in analiza financiara (de preferat in analiza institutiilor financiare)
- Cunoasterea functionarii pietelor financiare si a instrumentelor (FX, MM, derivate)
- Cunostinte Basel 2
- Cunostinte de limba engleza nivel avansat (inclusiv terminologie economico-financiara)
- Cunostinte informatice nivel mediu (Excel, VBA, SQL, etc)
- Certificare in matematici financiare reprezinta un avantaj
- Capacitate de analiza si sinteza
- Personalitate dinamica si inovativa
- Responsabilitate si integritate
- Lucru in echipa

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant
Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.