Analist risc evaluator

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Verifica din punct de vedere tehnic si conformitate rapoartele de evaluare intocmite pentru clientii bancii de catre evaluatorii externi abilitati si / sau neabilitati
Monitorizeaza respectarea conditiilor stabilite prin avizele de risc de garantie
Identifica riscurile aferente bunurilor luate in garantie si le cuantifica
Stabileste valoarea justa pentru bunurile propuse în garantarea angajamentelor
Stabileste valoarea de lichidare a garantiilor, pentru bunurile aferente creditelor aflate in default
Efectueaza vizionarea bunurilor propuse / existente in garantie
Participa la elaborarea si actualizarea cadrului normativ si metodologiilor bancii privind activitatatea de evaluare garantii si identificare a riscurilor aferente garantiilor
Efectueaza controale asupra riscului garantiilor acceptate de banca prin verificarea de rapoarte de evaluare intocmite de societatile de evaluare

CERINTE

Studii si Experienta:

Membru ANEVAR;
Specializari: Minim - EPI, Maxim – EPI, EBM, EI
Cu insemne actualizate, care implica toate cursurile de actualizare a cunostintelor effectuate si absolvite cu Certificat;
Studii superioare. Studii tehnice ar fi un avantaj ;
Mobilitate a discursului profesional ;
Care sa poata face fata unui interviu profesional ;
Cunostinte de legislatie in constructii, cadastru, tehnice, piata imobiliara ;
Carnet de conducere ;
Experienta in verificare de rapoarte de evaluare pentru garatii pentru banci de minim 5 ani ;
Abilitati de lucru pe computer MS Office minim. Alte cunostinte IT reprezinta un avantaj ;

Alte competente:

Persoana decisa ;
Abordare analitica in ceeace priveste riscul ;
Cu abilitati de comunicare ;
Fexibilitate ;
Orientare spre performanta ;
Abilitati de negociere ;
Lucru sub presiune
Constructiv si proactiv ;
Loialitate ;
Spirit de echipa ;
Apetit pentru efort intelectual.

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

Doar candidatii eligibili vor fi contactati, celelalte candidaturi ramanand in baza noastra de date pentru viitoare oportunitati.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.