Analist Risc Credite IMM (medii)

Raiffeisen Bank

Job expirat

RESPONSABILITATI

· Analizeaza din punctul de vedere al riscului operatiunile de creditare propuse de sucursale si prezinta recomandarea asupra solicitarilor de credite pentru clientii IMM
· Urmareste incadrarea solicitarilor in Normele/Regulamentele BNR si in procedurile interne de creditare ale Bancii
· Colaboreaza cu toate directiile din Administratia Centrala in vederea aprecierii corecte a oricarui risc de creditare
· Urmareste verificarile si analiza documentatiei de credit efectuata de analistul financiar
· Contribuie la implementarea, actualizarea si mentinerea unui set logic de politici si proceduri interne referitoare la activitatea de risc de creditare

CERINTE

· Studii superioare economice
· Minim 3 ani experienta in activitatea de creditare (risc de creditare/ aprobare), preferabil 1 an experienta intr-o institutie financiara de dimensiuni mari
· Cunostinte privind sectorul IMM (business/financiar), privind legislatia, produsele si serviciile bancare
· Excelente abilitati analitice si de rezolvare a problemelor
· Capacitate de luare a deciziilor si abilitatea de a lucra in conditii de stress
· Abilitati foarte bune de organizare, planificare si atentie la detalii
· Bune abilitati de comunicare si relationare interpersonala
· Cunostinte foarte bune de limba engleza
· Abilitati bune de operare PC

BENEFICII OFERITE

· Pachet salarial atractiv, corelat cu expertiza dumneavoastra
· Pachet consistent de beneficii
· Oportunitati reale de dezvoltare profesionala, prin expunerea la problematici complexe in domeniul creditarii si prin desfasurarea activitatii in cadrul unei echipe experimentate si foarte bine organizate

DESCRIEREA FIRMEI

aiffeisen Bank - un loc de munca excelent
Raiffeisen

Istoricul si traditia de 130 de ani a grupului RZB, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin ¿n afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui visele ¿n realitate. Iti oferim un loc de munca dinamic si provocator si ¿ntreg sprijinul necesar pentru a putea obtine rezultate foarte bune.
Alatura-te echipei noastre, pune-ti amprenta personalitatii si vei reusi !

Raiffeisen Bank Romania -Banca ta de incredere !
Impreuna suntem mai puternici!