ANALIST RISC / CREDITE

HR TIME SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

RECRUTAM ANALIST RISC pentru clientul nostru, compania "Credit pentru fiecare IFN S.A." (marca inregistrata Happy-Credit), instituţie financiară nebancară infiintata in anul 2012, care ofera imprumuturi personalizate, cu si fara garantie, pe termen scurt si mediu, respectand valorile de baza: Responsabilitate, Sinceritate si Loialitate.

Principalele responsabilitati ale Analistului Risc sunt:
- intocmirea si analiza elementelor din scoring-ul intern, pentru a valida acordarea/refuzul creditarii;
- intocmirea unui profil corect al clientului;
- primirea de informatii primare de la agentii din teritoriu
- verificarea clientului (persona fizica) in bazele de date specifice, privind istoricul financiar;
- identificarea riscurilor aferente fiecarui client si evaluarea corecta a capacitatii acestuia de a rambursa creditul;
- aprobarea / respingerea cererii de credit dupa evaluarea informatiilor obtinute;
- urmarirea incadrarii solicitarilor in normele, regulamentele si procedurile interne de creditare.

CERINTE

- Minim 2 ani experienta anterioara similara in acordarea de credite negarantate pentru persoane fizice;
- Studii superioare finalizate, profil economic;
- Abilitati analitice si de rezolvare a problemelor;
- Abilitati de rezolvare a diverselor situatii care pot aparea in colaborarea cu agentii din teritoriu;
- Simtul prioritatii, rigoare, organizare, atentie la detalii;
- Spirit de observatie, rabdare, implicare, initiativa;
- Seriozitate, responsabilitate, integritate, punctualitate in respectarea termenelor.

Te regasesti in criteriile de mai sus? Job-ul dorit este la un click distanta!

Tratam cu maxima confidentialitate toate aplicatiile si vom contacta candidatii considerati eligibili pentru etapele urmatoare!

BENEFICII OFERITE

Se discuta la interviu

Recrutare si selectie; Consultantra resurse umane; Consiliere vocationala