Analist Programator - Directia IT, Sediul Central

ALPHA BANK ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Primeste cerinte de rapoarte de la diverse directii din banca.
-Colaboreaza cu directiile implicate pentru definitivarea cerintelor de business si propune solutii tehnice.
- Asigura analiza, dezvoltarea, testarea si implementarea de rapoarte.
- Asigura suport si mentenanta pe rapoartele existente.

CERINTE

-Cunostinte solide in lucrul cu baze de date - Oracle, SQL Server
-Cunoasterea aprofundata a limbajelor SQL, PL/SQL.
-Experienta minima 2 ani in lucrul cu baze de date
-Cunoasterea la nivel mediu a limbii engleze
-Studii superioare, de preferat in domeniul tehnologiei informatiei.

- Cunostinte in lucrul cu Business Objects XI (Desktop Intelligence, Universe Builder).
- Experienta in domeniul bancar / cunostinte despre aplicatii informatice bancare.
-Cunoasterea instrumentelor Oracle pentru dezvoltare -pachetul Developer Suite, Oracle Application Server.
- Cunostinte de administrare a bazelor de date Oracle / MS SQL Server.
-Cunoasterea altor limbaje de programare (Microsoft Visual Studio .NET), programare web (ASP, PHP, Javascript).
- Certificari profesionale IT legate de activitatile de analiza sau programare.

BENEFICII OFERITE

Aplicantii vor avea ocazia sa se alature unei organizatii renumite si vor beneficia de oportunitati de dezvoltare a carierei si un mediu excelent de lucru.

Alpha Bank a fost fondata in 1879 de catre John F. Costopoulos, care a infiintat o societate comerciala de mici dimensiuni in orasul Kalamata.
In 1918 departamentul de banking al firmei J.F. Costopoulos a fost denumit Bank of Kalamata.
In 1924 Banca si-a mutat sediul la Atena, si denumirea acesteia a fost schimbata in Banque de Credit Commercial Hellenique.
In 1947 denumirea a fost schimbata in Commercial Credit Bank iar in 1972 in Credit Bank. In martie 1994 noua denumire a fost cea de Alpha Credit Bank.
In 1999 banca a achizitionat 51% din actiunile Bancii Ioniene.
La 11 aprilie 2000 fuziunea Bancii Ioniene a fost aprobata prin absorbtie de catre Alpha Credit Bank.
Denumirea noii banci, rezultata in urma fuziunii, este Alpha Bank.