Analist Programator - Dezvoltare OSS

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Romtelecom cauta un coleg nou pentru a se alatura echipei de Dezvoltare OSS. Rolul acesteia este de a integra sistemele de suport operational cu cele de business si cele de retea. In cadrul echipei, aportul Analistului Programator consta in asigurarea managementului intregului proces de lifecycle pentru aplicatiile specifice Network Inventory/Service Delivery. In acest sens, Analistul Programator va customiza aplicatiile existente folosind SDK-uri puse la dispozitie de catre producator, integrand aceste sisteme intre ele. Deasemenea, va analiza documente de cerinte impreuna cu initiatorii cererilor, va agreea o solutie care sa indeplineasca cerintele si care sa fie aprobata de inititator si va implementa modificarile necesare.

Indeplinirea acestor sarcini implica o varietate de tehnologii, de la comenzi om-masina (MML si TL1) la Corba, Oracle Queueing sau servicii web. Mediile pentru care se dezvolta software-ul sunt preponderent Unix si Linux folosind baze de date MySQL si Oracle.

Activitatile de mai jos ofera o imagine mai detaliata a responsabilitatilor ce stau la baza indeplinirii rolului de Analist Programator:

Analiza cerințelor de business pentru aplicațiile specifice Network Inventory/Service Delivery pentru a asigura furnizarea și implementarea unor soluții care răspund cerințelor tehnice, organizaționale și de business specificate
Managementul dezvoltărilor și interfața cu vendorul pentru a asigura livrarea soluțiilor în termenele agreate (conform procedurilor de realease management)
Managementul activităților de administrare și suport operațional sisteme: OS/DB administration, backup, 3rd parties software administration, applications routine operational tasks, new licenses/patches, DB compression
Managementul activităților de upgrade sisteme și release management
Monitorizarea și asigurarea unei bune desfășurări a activităților din cadrul contractelor de suport licențe și soluție end to end cu vendorul sau cu terții
Actualizează baza de date a aplicațiilor informatice elaborate în interiorul companiei pentru a asigura buna ințelegere, intreținere și utilizare a acestora, pentru a sprijini utilizatorii finali și pentru a asigura satisfacția acestora, optimizând astfel procesul de business
Elaborează și actualizează manualele de descriere și utilizare pentru aplicațiile existente sau în curs de dezvoltare

CERINTE

Studii

Studii universitare (finalizate sau în curs de finalizare) într-un domeniu tehnic – IT, Automatică, Cibernetică sau masterand în domeniul IT

Eperiență în muncă

Experiența în muncă de minim 1 an într-un domeniu relevant

Competențe și abilități

Capacitatea de a înţelege rețelele TELCO și reprezentarea acestora în sistemele de inventory
Experienţă în lucrul cu Oracle, experienta de lucru cu platforme Linux fiind un avantaj
Înţelegere a protocoalelor relevante pentru managementul de reţea SNMP, TCP/IP, UDP, WEBM, QoS, MPLS, etc.
Cunoștințe procese ITIL
Abilități de programare SQL
Cunoștințe și abilități de lucru cu aplicații/platforme GIS/CAD (reprezintă un avantaj)
Experienţă în programare/scripting preponderent in Java, reprezentand un avantaj familiarizarea cu Perl, C#, shell scripting, MS.Net, Magik
Experiență în dezvoltarea aplicațiilor web (reprezintă un avantaj)
Exeriență în derularea unor activități din domeniul telecomunicațiilor constituie un avantaj
Integritate în relațiile cu ceilalți si cooperare în derularea activităților de echipă
Proactivitate și deschidere în comunicarea problemelor, a priorităților și a obiectivelor
Abilități organizatorice si atenție la detalii

Daca oferta noastra este provocarea pe care o cauti si crezi ca esti persoana de care avem nevoie, asteptam cu interes CV-ul tau.

Numai candidaţii eligibili vor fi contactaţi.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...