Analist Programator - Compartiment Operatiuni OSS

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Realizează monitorizarea/raportarea zilnică a Sistemului Medation în conformitate cu planul operaţional.
o Mesaje de alarmă de la Monitorizare, ITHelpDesk, Support.
o Quick View Erori.
o Verificare colectare fişiere la orele programate.
o Verificare mesaje de eroare EAL.
o Verificare erori.
o Verificare duplicate.
o Realizare rapoarte conform procedurilor şi la cerere.
o Înregistrare/Urmărire/Închidere incidente.
o Analiză erori a aplicaţiei ImE şi a erorilor ridicate de clienţii sistemului Mediation.
• Realizează documentele/documentaţia cerute de audit.
• Execută operaţiuni de manipulare fişiere de date pe diferite platforme: ftp, UNIX, Windows.
• Responsabil cu realizarea back-ului pentru documentele operaţionale.
• Oferă suport clienţilor interni în urma solicitărilor primite pe adresa generică de mail a echipei operaţionale a Sistemului Mediation.

CERINTE

• Absolvent studii superioare - cursuri specializare IT.
• Minim 1 an în sisteme de Mediation.
• Cunoştiinţe SQL şi PL/SQL Oracle.
• Cunoştiinţe de programare UNIX Shell.
• Cunostinte telecomunicaţii.
• Cunoştiinţe Windows, Microsoft office.
• Cunoştinţe de limba engleză - nivel mediu.
• Abilitatea de adaptare la un program flexibil (lucrul în ture 24h/ 7zile) şi la activităţi cu termene limită.
• Participare activă la lucrul în echipă.
• Abilitatea de a lucra într-un cadru reglementat prin proceduri auditate.
• Rezistenţă la stres.
• Orientare către client.
• Atenţie la detalii.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...