Analist Financiar Modelare Statistica

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Se implica in procesul de implementare a proiectului Basel II ;
- Formuleaza cerinte functionale privind adaptarea aplicatiilor informatice necesare implementarii proiectului Basel II;
- Elaboreaza si actualizeaza aplicatiile necesare generarii de informatii din bazele de date : rapoarte, analize cantitative si fisiere pentru monitorizarea riscului de credit ;
- Participa la dezvoltarea si monitorizarea scorecard-urilor: analiza datelor, elaborarea si testarea modelelor, redactarea documentatiilor aferente.

CERINTE

- Cunostinte si experienta in dezvoltarea modelelor de risc de credit;
- Cunostinte statistice si economice financiar-bancare;
- Bune cunostinte de programare si gestiune baze de date (preferabil SAS, insa, cunoasterea oricarui software de analiza statistica constituie un avantaj: SPSS, S+, R);
- Aptitudini de lucru cu calculatorul: Ms Office (Excel - nivel avansat, Word, MS Access, PowerPoint).
- Bune abilitati de comunicare si relationare;
- Orientare catre solutii si rezultate;
- Bune cunostinte de limba engleza sau limba franceza.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial motivant;
- Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.