Analist financiar

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- dezvolta si revizuieste sistemele financiare in acord cu nevoile si obiectivele organizatiei;
- elaboreaza raporturi financiare catre directorul general
- analizeaza din punct de vedere financiar investitiile
- verifica evidenta debitorilor si creditorilor
- verifica evidenta platilor si incasarilor
- elaboreaza analiza contului de profit si pierdere
- mentine relatia cu autoritatile de audit, control si taxe
- intocmeste lunar tabloul de disponibilitati-plati (cash-flow) al societatilor;
- contribuie la efectuarea inventarierii generale anuale a patrimoniului, urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii in procese-verbale;
- participa la lucrarile de inchidere a exercitiului financiar-contabil;
- efectueaza analiza financiar-contabila pe baza de bilant pe care o prezinta consiliului de administratie
- studierea si analizarea oportunitatilor de investire;

CERINTE

-studii superioare economice finalizate
-spirit de echipa
-adaptabilitate rapida la mediul de lucru
-excelenta cunoastere a legislatiei specifice
-experienta in domeniu analizei financiare de minim 4 ani
-studii de specialitate in domeniul analizei financiare pe piata de capital si managementul riscului;
-cunostinte foarte bune in prelucrarea statistica a datelor;
-cunostinte solide in macroeconomie, indicatori macro si micro-economici;
-cunoasterea foarte buna a mecanismului de functionare a instrumentelor financiar-bancare;
-cunoasterea si interpretarea indicatorilor specifici pietei de capital;
-cunoasterea cel putin a unei platforme de furnizare informatii (Reuters, Bloomberg);
-orientare puternica spre profit;
-logica, metodica si orientare spre rezultat;
-atentie distributiva si atentie la detalii;
-capacitate de concentrare in conditii de stres;
-creativitate, inovatie, initiativa;
- personalitate puternica, bine organizata
- abilitati de comunicare si negociere
- rezistenta la stres

BENEFICII OFERITE

negociabil