Analist Credite Non-Retail Persoane Juridice (Centrul Regional Servicii Clienti Bucuresti, Cluj)

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectueaza sarcinile de BO privind creditele si angajamentele aferente clientilor din gama NonRetail;
- Realizeaza analiza si gestiunea creditelor / angajamentelor pentru clienti, in stransa legatura cu interlocuitorii (ca de exemplu : consilieri de clientela, operatori BO, analisti urmarire, samd);
- Verifica corecta incadrare a clientului in categoria NonRetail;
- Verifica componenta dosarului de credit si a existentei documentelor in forma si continutul solicitat de normele interne;
- Solicita completarea dosarului (in cazul in care este necesar) Aceasta solicitarea trebuie efectuata in termen util astfel incat analiza dosarului sa fie finalizata la data fixata de catre conducere;
- Efectueaza interogarile CRB/CIP/Buletinul Insolventei/Registrul Comertului/Popriri/Labo OnLine si analizeaza rezultatele interogarilor
- Realizeaza analiza creditelor si a altor angajamente si inainteaza documentatia spre avizare si respectiv aprobare in conformitate cu competentele de avizare/aprobare;
- Pe baza hotararii de aprobare, verifica constituirea garantiilor de la fondurile de garantare (daca e cazul - in functie de tipul de produs) ; redacteaza contractele necesare pentru punerea la dispozitie a creditului/angajamentului si le transmite spre semnare catre Front Office;
- Constituie dosarul banca in forma fizica si electronica si asigura actualizarea acestuia in stransa legatura cu colaboratorii interni;
- Realizeaza cotatia performantetei financiare la momentul reevaluarii si oricand este necesar;
- Realizeaza actualizarea gradului de acoperire cu garantii a creditelor/angajamentelor si transmite avizul pentru setarea in sistemele informatice.

CERINTE

Experienţă profesională:

- Experienta in analiza financiara, contabila si tehnici de analiza aplicate in activitatea de creditare aferenta clientelei persoane juridice.

Profilul candidatului:

- Experienta anterioara in analiza credite persoane juridice de minim doi ani;

- Cunoasterea produselor , normelor si procedurilor asociate clientelei persoanelor juridice;
- Cunoasterea sistemelor si aplicatiilor informatice specifice analizei dosarelor persoanelor juridice;
- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar;
- Studii superioare;
- Capacitate de analiza;
- Atentie la detalii;
- Abilitati de organizare.

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti;
- Contract de munca pe durata nedeterminata.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.