Analist Credite Corporate & Professionals

LIBRA BANK SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Primeste de la sucursale dosarele cu documente privind solicitarile de acordare de credite persoanelor juridice;
2. Studiaza componenta acestor dosare si verifica daca acestea contin toate documentele mentionate in normele interne ale bancii, in functie de categoria de credit solicitat;
3. Solicita sucursalelor completarea documentelor cu informatii suplimentare atunci cand aceste informatii sunt necesare fundamentarii analizei cantitative si calitative a clientilor;
4. Efectueaza analiza indicatorilor financiari, evalueaza performantele financiare a agentilor economici solicitanti de credite;
5. Periodic (cu aceasi frecventa cu care se intocmesc situatiile financiare conform reglementarilor Ministerului Finantelor Publice), reevalueaza performanta financiara a persoanelor juridice a caror contracte de credit sunt in derulare;
6. Intocmeste si remite rapoarte cu observatii si propuneri facute pe baza analizei efectuate, referitoare la solicitarea clientului;
7. Asigura respectarea confidentialitatii operatiunilor bancare, respectarea prevederilor Regulamentului de Ordine Interioara precum si a tuturor normelor BNR si a normelor interne referitoare la operatiunile de creditare;
8. Raspunde de pastrarea documentelor privind activitatea departamentului conform normelor Libra Bank;

CERINTE

- Studii superioare economice
- Experienta in analiza financiara
- Atitudine proactiva
- Creativitate si spirit de initiativa
- Capacitate de analiza si sinteza

BENEFICII OFERITE

- Conturarea unui brand personal - pentru ca oferim posibilitati reale de promovare dupa numai 6 luni de la angajare
- Sansa de a te face remarcat - pentru ca la noi initiativa si implicarea sunt valorizate
- Meritocratie - pentru ca performanta ta este recunoscuta si apreciata corespunzator

Asteptam C.V.-urile dvs. pe fax la: 021/2306565 sau e-mail la: jobs@librabank.ro
Aplicatiile vor fi tratate cu maxima confidentialitate.
Numai candidatii eligibili vor fi contactati.

Misiunea noastra, a celor care facem parte din echipa Libra Bank, este sa oferim pachete si solutii financiare moderne, flexibile, eficiente si de calitate, care sa se potriveasca nevoilor financiare ale clientilor. Pentru aceasta, dorim sa punem la dispozitie clientilor o echipa de oameni talentati si motivati, pregatiti sa ii asiste. Este convingerea noastra ca succesul si performanta in mediul bancar se realizeaza nu doar prin oferirea de servicii de calitate ci, mai ales, prin construirea unor relatii si parteneriate financiare de lunga durata cu clientii nostri. De aceea, LIBRA BANK este mai mult decat o institutie financiara. Este un partener si un prieten care intelege clientul.