Analist credite corporate

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizeaza analiza documentatiilor pentru acordarea creditelor si a altor angajamente pentru clienti mari corporatii (oportunitate comerciala / risc si rentabilitate, etc);
- Realizeaza analiza situatiilor financiare ale clientului si analiza economica a sectorului de activitate din care provine acesta;
- Redacteaza contractele de credit si contractele de garantie;
- Coordoneaza activitatea de urmarire a angajamentelor acordate, a gradului de acoperire cu garantii si realizeaza urmarirea respectarii conditiilor financiare

CERINTE

- Minim 2 ani experienta bancara in analiza financiara;
- Studii superioare economice;
- Cunostinte solide de contabilitate si tehnici de analiza financiara;
- Cunoasterea aprofundata a legislatiei bancare in vigoare privind riscul de creditare;
- Abilitati de utilizare PC (Word, Excel, Internet, etc.);
- Abilitati de analiza si sinteza;
- Capacitate de organizare si planificare personala;
- Perseverenta si integritate;
- Abilitati de comunicare si lucru in echipa;
- Cunostinte de limba franceza sau engleza la nivel avansat.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv, corelat cu expertiza dumneavoastra;
- Oportunitati de dezvoltare profesionala prin expunerea la problematici complexe in domeniul creditarii si prin desfasurarea activitatii in cadrul unei echipe de specialisti.

DESCRIEREA FIRMEI

Sa ai oameni pregatiti
pentru o piata in crestere

Am situat performanta in centrul politicii noastre de resurse umane si am plecat de la principiul ca pentru a fi performant, personalul nostru trebuie sa fie competent, motivat si integrat intr-un climat social favorabil.