ANALIST CREDITE CORPORATE

Bancpost

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizeaza capacitatea de rambursare a clientilor de tipul intreprinderilor mijlocii ai Centrelor de afaceri;
- Primeste propunerile de credit (ce depasesc competenta Centrelor de afaceri) si verifica consistenta acestora in conformitate cu procedurile specifice ce reglementeaza activitatea intreprinderilor mijlocii;
- Asigura interfata intre departamentele Directiei Intreprinderi Mijlocii si Directia Risc;
- Depune eforturile necesare analizei propunerilor de credit transmise spre aprobare de catre Centrele de afaceri si inaintarea lor la timp Comitetului de credit;
- Coopereaza cu celelalte departamente din cadrul Directiei IM pentru a armoniza procedurile ce reglementeaza activitatea de creditare a intreprinderilor mijlocii, in conformitate totodata cu politica generala a EFG Eurobank Group;
- Monitorizeaza aplicarea politicilor si procedurilor de creditare pentru a raspunde corespunzator riscurilor asociate activitatii de creditare a intreprinderilor mijlocii;
- Obtine rapoartele de audit pentru activitatea de credite si urmareste masurile de corectie impreuna cu Coordonatorul regional si cu Seful Departamentului Credite din Directia IM;
- Obtine rapoartele de vizite pregatite de Sectorul Risc, propune si urmareste masurile de corectie impreuna cu Coordonatorul regional si cu Seful Departamentului Credite din Directia IM;
- Contribuie la pregatirea profesionala continua a managerilor de relatii cu privire la realizarea analizei de credit;
- Coopereaza cu Departamentul de coordonare regionala si Divizia de credite neperformante aflata in cadrul Sectorului Risc si face propuneri de recuperare a debitelor;
- Monitorizeaza calitatea portofoliului de credite al Directiei IM;
- Analizeaza propunerile de credit ce contin derogari, inaintate de Centrele de afaceri pentru a fi aprobate (ce depasesc competenta Centrelor de afaceri);
- Orice alte atributii specifice ce sunt desemnate de catre conducatorul direct.

CERINTE

- studii superioare (de preferinta economice sau juridice);
- minim 2 ani de activitate bancare sau coordonare si administrare a unor activitati care prin natura lor apartin domeniului financiar-bancar;
- limba engleza (scris, vorbit) nivel avansat;
- cunostinte foarte bune de operare PC;
- excelente abilitati de lucru cu cifrele;
- excelente abilitati de comunicare;
- orientare catre clienti si rezultate;
- flexibilitate/ adaptabilitate.

Bancpost este astazi una dintre cele mai importante banci din Romania. Avem o echipa puternica de specialisti, dispunem de o retea teritoriala extinsa si oferim o gama larga de produse si servicii special concepute sa satisfaca cele mai exigente dorinte ale clientilor corporativi, de retail si ale persoanelor fizice cu statut financiar ridicat din România.

Ne place si adesea reusim sa fim cu un pas inaintea celorlalti, sa aducem pe piata produse noi si competitive, intotdeauna orientate spre Client. Deoarece Clientul este cea mai importanta persoana din banca. Dorim ca toti clientii nostri sa fie tratati într-o maniera personalizata de catre profesionisti de valoare care sa ofere servicii excelente, produse de înalta calitate si promptitudine în acordarea de consultanta. Ne respectam partenerii de afaceri, incercam sa cream mediul de lucru ideal si conditiile prielnice pentru parteneriate “win-win” de lunga durata.

Ca urmare a intensei restructurari din ultimii doi ani, care a reproiectat activitatile sale de baza, Bancpost este astazi pregatita sa fie banca de prima optiune pentru clientii din Romania. Facem aceasta promisiune clientilor nostri: alegerea Dumneavoastra de a colabora cu Bancpost va fi rasplatita printr-o experienta placuta si profitabila.