Analist Credite Clienti

Michelin Romania SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Identifica sursele de informatie externe, colecteaza informatiile finaciare si comerciale pentru intocmirea dosarelor clientilor si pentru mentinerea lor la zi (bilanturi, garantii, corespondenta, etc)
- Evalueaza clientii in vederea pozitionarii lui intr-o categorie de risc, conform procedurii de credit
- Monitorizeaza zilnic creantele si actioneaza pentru reducerea la maximum a intarzierilor la plata (actiuni preventive si de recuperare)
- Utilizeaza sistemul informatic Oracle pentru extragere iinformatii si intocmire rapoarte
- Reconcilieaza balantele de cont cu clientii
- Recupereaza debitele restante conform procedurilor existente
- Se asigura de comunicarea si/sau de tratarea rapida a reclamatiilor de la clienti interni sau externi

CERINTE

- Studii superioare profil economic/ comercial
- Experienta analiza economica/ financiara - minim 2 ani
- Cunostinte medii limba engleza si/ sau franceza
- Experienta raportare economica/ financiara - avantaj
- Experienta in administrare credite persoane juridice minim 2 ani
- Foarte bune abilitati de comunicare si negociere

Michelin este liderul mondial in domeniul anvelopelor: 20% din piata mondiala, peste 125 000 de angajati in 170 de tari ( 3500 in Roamania), 74 de fabrici, 6 plantatii de arbore de cauciuc, centre de studii si cercetare in Europa, SUA si Japonia. Michelin produce anual 190,2 mil de anvelope, 22,3 mil de harti si ghiduri turistice.