Analist Credite

Michelin Romania SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Elaboreaza, administreaza si actualizeaza dosarele de credit ale clientilor, in conformitate cu politicile grupului
• Propune si aloca limite de creditare pentru clienti, si garantii
• Monitorizeaza nivelul creantelor si propune actiuni de prevenire a acumularii acestora
• Este reponsabil de recuperarea creantelor si negocierea planurilor de plati cu debitorii
• Urmareste evolutia factorilor economici si comerciali, si estimeaza impactul acestora asupra riscurilor economice
• Elaboreaza rapoarte specifice de activitate

CERINTE

• Studii superioare in domeniul economic
• Experienta relevanta in domeniul analizei financiare
• Experienta relevanta in elaborarea de rapoarte financiare
• Cunostinte foarte bune de Microsoft Office, in special Excel
• Cunostinte bune de limba engleza sau franceza
• Cunostintele de limba sarbo – croata sau alta limba din zona Balcanica vor fi considerate un avantaj

DESCRIEREA FIRMEI

Descopera MICHELIN...
• O lume diversa: Istorie de peste 100 de ani; peste 130 000 de angajati dintre care 4.000 in Romania; crestere anuala a Cifrei de Afaceri de peste 10% in ultimii 3 ani; reprezentante comerciale in peste 170 de tari; productie anuala: 190,2 milioane de anvelope, 22,3 milioane de harti si ghiduri turistice.
• O lume pasionanta: Diversitatea profesiilor si a evolutiilor in cariera sunt garantate prin dinamica de grup pasionat de progres. Toate aceste presupun implicare si un puternic spirit de echipa.
• O mascota celebra: Bibendum este un simbol absolut unic care intruchipeaza esenta spiritului vizionar Michelin. Calitatile sale au facut ca, in urma unui sondaj realizat de Financial Times in 2000, sa fie votat drept Cel mai bun simbol al secolului.