Analist Contabil – Fiscalitate

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principalele responsabilităţi:

Urmareste si asigura definirea si aplicarea unitara a cadrului metodologic fiscal la nivelul directiilor si unitatilor bancii precum si a declararii si platii conform scadentelor a obligatiilor fiscale ale bancii(exclusiv cele legate de salarii).

• Asigura aplicarea corespunzatoare a cadrului metodologic fiscal specific operatiunilor bancare in conformitate cu conventiile, regulile si practicile aprobate de conducerea bancii, cu respectarea prevederilor legale;
• Asigura intocmirea si remiterea in termen a sistemul de raportari fiscale ale bancii si plata obligatiilor fiscale(exclusiv cele legate de salarii)

CERINTE

Experienţă profesională:

• Studii superioare finalizate in domeniul economic/ fiscal;
• Stapanirea legislatiei in domeniul fiscal ;
• Cunoasterea limbii engleze/franceze la un nivel avansat;
• Experienta in mediul bancar de cel putin 3 ani ca expert fiscal sau experienta ca expert fiscal pentru autoritati publice, experienta in consultanta reprezinta un avantaj;
• Cunostinte avansate in domeniul fiscalitatii – expunerea la o gama larga de probleme fiscale atat din mediul bancar, cat si din cel nebancar;
• Stapanirea de cunostinte IFRS constituie un avantaj;
• Membru in Corpul Consultantilor Fiscali;
• Membru ACCA;
• Cunostinte avansate Microsoft Office;
• Abilitate si exercitiu in lucrul cu bazele de date;

Profilul candidatului:
• Buna adaptabilitate si capacitate de reactie rapida la solicitari
• Orientare catre rezultate
• Abilitati in sintetizarea si formalizarea rezultatelor
• Atentie la detalii
• Analiza si interpretarea datelor /evaluarea informatiilor
• Autonomie si initiativa

BENEFICII OFERITE

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata
Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.