Analist baze de date - Compartiment Anexa & Investigatii Factura (ABD-IF)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Desfăşoară analize complexe pe bazele de date de facturare, concepe şi rulează programe de corecţie date, în scopul emiterii facturilor în deplină concordanţă cu contractele semnate cu clienţii.
Responsabilităţile importante:
• Dezvoltă şi actualizează programe informatice şi baze de date interne necesare derulării continue a procesului de facturare şi urmărire încasări, conform procedurilor specifice.
• Selectează informaţii din bazele de date şi le prelucrează pentru obţinerea datelor de facturare şi urmărire încăsări.
• Desfăşoară analize comparative pe bazele de date şi inţiază corecţii atunci când este nevoie.
• Redactează documente interne pentru corecţia facturilor clienţilor, conform procedurilor specifice.
• Analizează cauzele care produc erori sau ineficienţă în procesele/sistemele active şi iniţiază acţiuni pentru corecţia sau optimizarea acestora.
• Analizează descrierile de produs şi CR-urile ridicate pentru implementarea produselor în sistemul de facturare şi transmite observaţii şi propuneri de optimizare dacă este cazul.
• Dezvoltă şi furnizează rapoarte privind datele facturate clienţilor.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

CERINTE

• Studii: superioare tehnice sau economice.
• Experienţă în domeniul analizei şi programării informatice constituie un plus.
• Cunoştinţe obligatorii de operare P.C.- Word, Excel - nivel avansat.
• Cunoştinţe obligatorii de programare şi lucru pe baze de date (FOX, Oracle).
• Cunoaşterea procedurilor specifice BBO şi a structurilor/proceselor exterioare cu care interacţionează.
• Cunoaşterea produselor şi serviciilor oferite de ROMTELECOM.
• Capacitate de analiză şi sinteză.
• Ierarhizarea priorităţilor.
• Capacitate de a livra rezultate în termen.
• Capacitate de a face faţă unor task-uri multiple.
• Orientare spre client.
• Limba engleză - nivel mediu.
• Cooperare, integrare în colectiv, spirit de echipă.
• Disciplină, punctualitate.
• Toleranţă la stres.

BENEFICII OFERITE

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...