Analist Aplicatii Informatice

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Misiune:

• Asigurarea analizei, proiectarii si dezvoltarii de aplicatii informatice pe baza Studiului de oportunitate sau a Caietelor de sarcini intocmite de Departamentul Proiecte si Organizare (DPO) sau de catre Departamentele sau Directiile beneficiare din Centrala
• Gestioneaza relatia cu clientul (Directie/structura bancara sau DPO) din perspectiva activitatilor IT

Principalele responsabilităţi:

1. Mentenanta aplicatii banca la distanta (internet banking / mobile banking)
- Analizeaza cerintele evolutive si realizeaza specificatiile functionale
- Analizeaza disfunctionalitatile semnalate de utilizatori in exploatarea in productie a aplicatiilor, identifica cauzele acestora si le incadreaza dupa caz in cereri de evolutie sau defecte; formalizeaza corectiile necesare sau le raporteaza funizorului de aplicatii, dupa caz
- Furnizeaza suport in faza de dezvoltare / teste utilizator / implementare

2. Implementari proiecte noi
- Analizeaza cerintele exprimate in caietului de sarcini, identifica exigentele functionale si non-functionale, realizeaza documentul de specificatii functionale
- Asigura asistenta echipei de dezvoltare in fazele de analiza tehnica, dezvoltare si testare
- Furnizeaza suport in faza de UAT si de implementare a proiectului
- Furnizeaza suport post implementare

CERINTE

Studii si experienta:

• Studii superioare tehnice (Cibernetica, Automatica);
• Experienta de minim 5 ani in domeniul sistemelor informatice bancare, in special a aplicatiilor banca la distanta (internet banking/ mobile banking) ;
• Cunoasterea aplicatiilor Multix/ SmartOffice constituie un avantaj;
• Cunostinte avansate si experienta cu sistemele de operare de tip AIX, Windows si baze de date Informix;
• Cunostinte avansate si experienta cu aplicatiile Java si solutii web based;
• Cunostinte avansate de utilizare a suitei Microsoft Office, incluzand Microsof Visio si Microsoft Project;
• Cunostinte de utilizare HP Quality Center si JIRA;
• Limba engleza minim la nivel mediu.

Abilitati:
1. Comunicare, orala si scrisa, cu impact;
2. Capacitate de analiza si sinteza, dinamism, initiativa;
3. Simt de raspundere ridicat, obisnuinta de a lucra intr-un mediu bancar;
4. Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor;
5. Spirit de echipa.

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.