Analist Achizitii (repere mecanice)

IMSAT SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul se subordoneaza Sefului Departamentului Achizitii si nu are persoane in subordine.

Responsabilitati:
- Participa la elaborarea si negocierea contractelor cu furnizorii.
- Participã la selectarea si evaluarea furnizorilor de materiale si propune actualizarea bazei de date.
- Actualizeaza si verificã periodic stocul de materiale, produse si materii prime.
- Pe baza comenzilor de materiale, produse si materii prime, corelat cu stocul, cu capacitãtile de depozitare si consumul estimat, stabileste graficul privind cantitãtile si termenele de livrare pe baza cãrora urmeazã lansarea comenzilor de achizitionare.
- Urmãreste derularea comenzilor si intervine cu modificãri sau completãri la comenzi.
- Pe baza documentelor de receptie (NIR, factura) propune decontarea de materiale.
- Verificã depozitarea corespunzatoare a materialelor.
- Face propuneri pentru planul de aprovizionare cu necesarul din tara si/sau import.
- Asigura rezolvarea reclamatiilor referitoare la calitatea materialelor achizitionate.
- Emite comenzi, in conformitate cu specificatiile tehnice si de materialele primite de la celelalte Directii si Departamente si transmite aceste comenzi numai cu avizul Sefului de Departament / Director DAL.
- Participa, dupa caz, la descarcarea, manipularea, depozitarea, evidentierea si scoaterea din depozit a materialelor si echipamentelor.
- Proceseaza ofertele tehnico – comerciale, referitoare la achizitia de materiale, produse si materii prime.
- Ia masuri pentru preintampinarea formarii de stocuri supranormative si de valorificarea operativa a celor disponibile.
- Participa, impreuna cu beneficiarul, la definitivarea necesarului de aprovizionare.
- Participa la targuri si expozitii de profil.

CERINTE

Studii Tehnice absolvite, preferabil TCM sau o facultate cu profil mecanic
Experienta de cel putin 2 ani in domeniul achizitiilor de repere mecanice
Bune cunostinte de MS Office (Word, Excel), Email, Internet
Buna cunoastere a limbii engleze; cunoasterea limbii franceze reprezinta un plus
Carnet de conducere cat.B
Capacitate de analiza si sinteza, bune abilitati de organizare si comunicare, viteza de reactie, capacitate de organizare, lucru in echipa
Dinamism, proactivitate, onestitate

BENEFICII OFERITE

Se ofera un mediu de lucru profesionist, un salariu atractiv si expunere internationala.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

DESCRIEREA FIRMEI

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale