AGENT VANZARI – productie ambalaje carton (Bucuresti + zonele limitrofe)

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

- identificarea de noi clienti
- oferirea de solutii de ambalare adecvate produselor pe care le livreaza acestia
- mentinerea relatiei comerciale cu clientii existenti
- colecteaza din piata informatii legate de clientii potentiali si actuali (starea firmei, modul in care isi desfasoara activitatea, eventualele probleme cu care se confrunta, cu ce firme mai lucreaza etc.), de competitori (dotari tehnologice, capacitati de productie, strategii de piata, produse si calitate, avantaj competitiv etc.), noii intrati pe piata (dotari tehnologice, capacitati de productie, strategii de piata, produse si calitate, avantaj competitiv etc.), produse de substitutie (ambalaje din lemn, plastic, alte materiale care pot restrsnge aria utilizarii ambalajelor din carton etc.) si actualizarea permanenta a bazei de date cu aceste informatii
- contacteaza potentialii clienti de ambalaje si, pe baza informatiilor primite de la acestia, le prezinta solutii de ambalare adecvate produselor acestora
- preia de la clienti solicitarile acestora de formate plane si/sau ambalaje, eventual mostre, si le transmite persoanei din compartiment responsabila cu pregatirea conditiilor de fabricatie (stante, clisee etc.)
- receptioneaza schitele de stante si le preda clientilor pentru stabilirea graficii
- preia de la clienti grafica pentru clisee si o transmite persoanei din compartiment responsabila cu pregatirea conditiilor de fabricatie (stante, clisee etc.) pentru fabricarea mostrelor sau a loturilor de proba
- preia mostrele si le prezinta clientilor pentru analiza si acceptare
- preia de la client concluziile privind mostrele sau loturile de proba, stabileste impreuna cu acesta efectuarea eventualelor corectii si le comunica persoanei din compartiment responsabila cu pregatirea conditiilor de fabricatie (stante, clisee etc.) pentru refacerea mostrelor/lotului de proba
- calculeaza preturile, le comunica clientilor si le negociaza cu acestia in marja stabilita de catre factorii decidenti
- preia comenzile de la clienti stabilind cu acestia termenul de livrare in functie de posibilitatile de productie, lamureste cu acestia eventualele neclaritati si transmite comanda persoanei responsabile cu programarea productiei mentionand in scris termenul de livrare convenit cu clientul
- verifica respectarea termenului si a conditiilor de livrare si se asigura la client ca marfa expediata a ajuns in buna stare
- preia de la clienti instrumentele de plata; verifica termenele de plata trecute pe instrumente si in cazul in care nu se incadreaza in prevederile contractuale solicita aprobarea preluarii lor de la seful de compartiment
- efectueaza periodic analize privind realizarea prognozelor de vanzari, pe total si in structura (clienti, structuri de carton, sorto-tipo-dimensiuni, preturi etc.), determina cauzele abaterilor si propune masuri de imbunatatire a situatiei cand este cazul.

CERINTE

Experienta - minim 1anin domeniul vanzarilor B2B
- Studii superioare
- Cursuri de calificare (specializare) in domeniul vanzarilor
- Cunostinte de operare calculator
- Permis de conducere categoria B
- capacitate de rezolvare rapida a problemelor ce pot aparea in timpul activitatii
- abilitati de comunicare
- flexibilitate, seriozitate, corectitudine, receptivitate, vigilenta
- abilitati de lucru in echipa
- calm, stapanire de sine, spirit de initiativa
- disponibilitate si capacitate de invatare rapida.

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: corina.diaconu@abchumancapital.ro

ABC Human Capital – Agentie de recrutare & Executive Search, dezvolta din anul 2005 proiecte de headhunting si recrutare pentru mai mult de 250 de companii prezente pe piata din Romania. Majoritatea proiectelor derulate de agentia noastra se adreseaza pozitiilor de middle si top management, insa compania are experienta si in recrutarea de personal pentru posturi entry level.
Gama serviciilor noastre este alcatuita astfel incat sa raspunda nevoilor companiilor client ― de la selectia si recrutarea personalului, pana la evaluarea profesionala a candidatilor sau a personalului angajat, precum si implementarea de programe de sustinere a persoanelor vizate readaptarii la noile exigente ale pietei fortei de munca.

Portofoliul nostru de clienti: http://www.recrutaresiselectie.ro/portofoliu/