Agent vanzari consultative

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Negociaza contractele si raspunde pentru corecta executare a contractelor si acordurilor incheiate cu clientii din portofoliu;
- Urmareste atragerea permanenta de noi clienti;
- Urmareste realizarea planului de vanzari lunar si anual stabilit;
- Stabileste si dezvolta o relatie profesionala cu clientii organizatiei;
- Intocmeste periodic materiale de sinteza (rapoarte, statistici) si de prezentare (bugete estimative), status-ul pentru fiecare client gestionat;
- Acorda asistenta tehnica si comerciala clientilor si potentialilor clienti;
- Participarea activa la sedinte interne si colective, impreuna cu clientii si partenerii;
- Răspunde de asigurarea maximei profitabilitati pentru companie in contracte sau comenzi;
- Are obligaţia de a menţine si dezvolta relaţiile cu clienţii existenţi si trebuie sa manifeste un spirit pro-activ;
- Răspunde de bunul mers al lucrărilor si are obligaţia de a preîntâmpina nemulţumirile si reacţiile negative ale clienţilor prin buna cunoaştere a acestora, lucrul in echipa cu departamentul tehnic-montaj, si nu in ultimul rând prin contactul zilnic cu clienţii;
- Are răspunderea financiara pentru preturile înaintate clienţilor;
- Are obligaţia de a verifica stocurile, posibilitati de livrare in timp înainte de a semna contracte sau comenzi;
- Are obligaţia de a instiinta secretariatul pentru orice mostra sau catalog împrumutat;
Înainte de a semna un contract sau o comanda:
- trebuie sa ştie suprafaţa reala a pardoselii pe care urmează a se monta materialul
- trebuie sa intocmesca necesarul de material in colaborare cu echipa de montaj
- trebuie sa discute cu clientul starea pardoselii;
In timpul discuţiei cu un client potential este indicat sa obtina informaţiile:
- cantitatea aproximativa de material necesara
- folosinţa spaţiului (birou, magazin, hotel, hala industriala, spital…)
- un buget aproximativ
- preferinţa de culoare sau de tip de material
- Munca de teren consta in identificarea de noi construcţii, lucrări de renovare sau întâlniri programate cu diverşi beneficiari;
- Are obligatia de a intocmi o situatie financiara pentru fiecare contract, lucrare…, situatie pe care o va preda contabilitatii;
- Inainte de orice livrare de material, montaj, trebuie sa aiba o comanda sau un contract semnat cu beneficiarul, in baza caruia trebuie intocmita o factura de avans.

CERINTE

- inteligenta (gandire logica, memorie);
- corectitudine, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii;
- sincer, dispus la colaborare
- inalte capacitati de negociere
- comportament analitic, cu puternice capacitati de sinteza
- dornic de a acumula cunostinte noi, de a se dezvolta si perfectiona pe plan professional
- caracter intreprinzator
- perseverenta in urmarirea si atingerea unui scop
- dedicare in respectarea sarcinilor de serviciu
- dornic de a se afirma si de a promova
- Engleza avansat, alte limbi cunoscute reprezinta avantaj
- Word, Excel, PowerPoint, Internet la nivel avansat
- Permis de conducere B

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial atractiv
Masina de serviciu full time

ABC Human Capital – Agentie de recrutare & Executive Search, dezvolta din anul 2005 proiecte de headhunting si recrutare pentru mai mult de 250 de companii prezente pe piata din Romania. Majoritatea proiectelor derulate de agentia noastra se adreseaza pozitiilor de middle si top management, insa compania are experienta si in recrutarea de personal pentru posturi entry level.
Gama serviciilor noastre este alcatuita astfel incat sa raspunda nevoilor companiilor client ― de la selectia si recrutarea personalului, pana la evaluarea profesionala a candidatilor sau a personalului angajat, precum si implementarea de programe de sustinere a persoanelor vizate readaptarii la noile exigente ale pietei fortei de munca.

Portofoliul nostru de clienti: http://www.recrutaresiselectie.ro/portofoliu/