Agent recuperare bunuri si debite

Avestis International SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Contactarea debitorilor in vederea stabilirii angajamentelor de plata si redactarea raspunsurilor catre debitori;
• Participare la negocieri/concilieri directe;
• Plangeri penale pentru savarsirea infractiunilor de abuz de incredere si inselaciune;
• Redactare cereri de deschidere a procedurii insolventei, inscriere la masa credala, orice alte cereri incidentale pe parcursul procedurii insolventei, participare la termenele procedurale;
• Redactarea actiunilor privind procedura de executare silita, mentinerea legaturii cu executorii judecatoresti si monitorizarea dosarelor executionale aflate in portofoliul executorilor judecatoresti;
• Apararea intereselor in cazul contestatiilor la executare, orice alte demersuri procedurale in cadrul procedurii executarii silite;
• Redactarea documentelor necesare in relatia cu instantele de judecata sau diversele institutii;
• Interpretarea si analiza contractelor;
• Relatia directa cu clientii societatii (corespodenta, rapoarte, situatii, informari);
• Rapoarte si situatii generale saptamanale si/sau lunare;

CERINTE

• Cunostinte solide privind procedura insolventei;
• Cunostinte solide privind executarea silita;
• Cunostinte solide privind procedura civila;
• Experienta in materia recuperarii de creante si in materia leasing-ului reprezinta un avantaj;
• Usurinta in utilizarea limbajului juridic;
• Capacitate de analiza, sinteza si interpretare a contractelor;
• Abilitati excelente de comunicare, negociere;
• Foarte bune abilitati de lucru in echipa;
• Persoana organizata, dinamica, creativa si cu initiativa;
• Capacitate de organizare, de prioritizare a activitatilor si orientare spre rezolvarea problemelor;
• Atitudine profesionista si atentie la detalii;
• Abilitati de planificare si organizare;
• Excelente cunostinte de MS Office - Word, Excel;
• Posesor/soare permis auto, categoria B (obligatoriu);