Agent Imobiliar - Compartiment Tranzactii Imobiliare

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Identifica clienti (direct sau prin intermediul agentiilor imobiliare); elaboreaza si dezvolta portofoliul de clienti.
• Identifica nevoile si solicitarile clientilor si le prezinta spatiile direct sau prin intermediul agentiilor imobiliare.
• Este responsabil de segmentarea portofoliului de spatii, de intocmirea si/sau centralizarea acestuia.
• Identifica portofoliul spatiilor disponibile.
• Analizeaza piata imobiliara, tendintele pietei si noile oportunitati, elaboreaza si actualizeaza baza de date continand tarife de piata in zonele in care exista spatii disponibile.
• Centralizeaza si elaboreaza prezentari ale spatiilor disponibile.
• Intocmeste strategia de comunicare si promoveaza spatiile disponibile (banner-e, internet, agentii imobiliare, website Proprietati Imobiliare, etc.).
• Intocmeste si negociaza oferte si contracte de inchiriere/vanzare/cumparare.
• Este responsabil de semnarea contractului de catre reprezentantii Romtelecom si monitorizeaza semnarea contractului si a documentelor ce fac parte integranta din acesta, de catre client.
• Este responsabil de implementarea contractului comercial, respectiv verificarea operationalizarii garantiei bancare sau alte garantii prezentate de catre client in favoarea Romtelecom si predarea spatiului catre client in conditiile si termenii contractuali negociati.
• Intocmeste studii de fezabilitate pentru cladirile din aria sa de resposabilitate.
• Mentine si monitorizeaza activitatea agentiilor imobiliare cu care exista contracte de colaborare incheiate si propune masuri de optimizare a retelei de agentii.
• Identifica oportunitati de dezvoltare imobiliara.
• Renegociaza/reinnoieste/finalizeaza contractele existente si incheie (elaboreaza) precontracte de inchiriere.
• Identifica/trateaza si solutioneaza nevoile si solicitarile clientilor in vederea retentiei acestora In portofoliul clientilor Romtelecom.
• Analizeaza portofoliul din punct de vedere al contractelor - spatiilor, propune si identifica noi oportunitati (clienti) pentru spatii ce fac obiectul unor contracte existente defavorabile Romtelecom.
• Negociaza termenii si conditiile de Inchiriere/vanzare/cumparare si Incheie (elaboreaza) precontracte de Inchiriere/vanzare/cumparare cladiri si terenuri, in limitele sale de responsabilitate.
• Solicita si analizeaza (in vederea incheierii contractului de inchiriere) raportul Diviziei Managementul Riscului privind gradului de risc financiar al clientilor.
• Identifica spatii in functie de cerintele/specificatiile clientului intern; negociaza termenii si conditiile si incheie precontracte.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

CERINTE

Postul este pe perioada determinata.

• Studii superioare (economice, management, marketing, tehnice - constructii).
• Reprezinta un plus cursuri de specializare in: vanzari, negociere, marketing, brokeraj imobiliar sau altele relationate (evaluare imobiliara - atestat ANEVAR), management de proiecte.
• Experienta de minimum 3 ani in domeniul imobiliar (inchirieri, vanzari, proiecte de dezvoltare imobiliara).
• Experienta de colaborare cu agentii imobiliare (sau chiar experienta anterioara de lucru intr-o agentie imobiliara), investitori, dezvoltatori imobiliari, etc.
• Experienta in urmarirea bugetelor sau gestionarea de proiecte imobiliare (prin urmarire de indicatori financiari, planuri de afaceri, cash-flow-uri, etc.).
• Reprezinta un plus coordonarea de oameni/echipe, fie ierarhic, fie matricial.
• Limba engleza: scris/vorbit nivel avansat.
• Abilitati operare PC si de lucru cu diverse programe: Word, Excel, Power Point, MS. Project.
• Capacitatea de a lucra in conditii de sarcini multiple ce necesita prioritizare.
• Orientare catre client, orientare catre rezultate, abilitatea de a lucra in echipa.
• Persoana activa, foarte organizata si structurata cu spirit de initiativa, capabila sa coordoneze si sa gestioneze mai multe activitati in acelasi timp.
• Capacitatea de a face fata unui mediu de lucru dinamic, in continua schimbare.
• Excelente abilitati de comunicare verbala si in scris.
• Excelente abilitati de persuasiune si negociere in procesul de tranzactionare comerciala.
• Permis de conducere categoria B.
• Disponibilitatea de a calatori

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...