Agent de vânzări

B.C. Intermed Romania S.R.L.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Extinde (baza de clienți)
- se ocupă constant și conștiincios de creșterea vânzărilor prin găsirea de noi clienți
- promovează portofoliul de produse către potențiali clienți, prin planificarea de campanii de marketing, evenimente, întâlniri, conversații telefonice, email-uri etc.
- studiază surse pentru extinderea bazei de clienți și pentru evaluarea potențialului acestora
Dezvoltă (portofoliul de clienți existenți)
- menține și dezvoltă portofoliul de clienți existenți, in cadrul zonei geografice pentru care este responsabil
- îndeplinește obiectivele de vânzări stabilite și negociază noi contracte
- creează profiluri ale clienților existenți care să conțină: prezentarea activităților clientului, analiza potențialului de creștere și oportunitățile pentru îmbunătățirea colaborării
- preia și rezolvă toate observațiile și plângerile clienților
- analizează potențialul zonei geografice pentru care este responsabil / a pieței și propune măsuri pentru dezvoltarea vânzărilor
- identifică avantaje și compară produsele/serviciile companiei cu alte produse/servicii existente pe piață
- urmărește achitarea facturilor scadente, încasează sumele aprobate, negociază eșalonări și trimite notificări privind plățile scadente și neachitate
- studiază cu scopul de a prezenta clienților: caracteristicile, aspectele inovatoare și avantajele produselor din portofoliu
Comunică și colaborează (cu alți colegi, cu superiorul direct și cu baza de clienți noi/existenți)
- își coordonează eforturile de vânzări cu alți colegi (ex.: contabilitate, logistică și/sau management)
- cooperează cu alți colegi / cu superiorul direct pentru rezolvarea situațiilor apărute, atunci când este necasat
- prezintă rapoarte lunare verbale și/sau scrise către superiorul direct privind nevoile, problemele, interesele, competitivitatea, potențialul și plângerile clienților, și decide împreună cu acesta următorii pași
- informează prompt superiorul direct asupra problemelor grave apărute
- participă la conferințe, târguri și simpozioane din domeniu, și promovează interesele companiei în cadrul acestor evenimente

CERINTE

Candidatul ideal pentru acest post este o persoană care își dorește o carieră pe termen lung în vânzări de produse și echipamente medicale. Compania noastră caută un candidat dinamic, care se adaptează cu ușurință la o piață în continuă schimbare și care vrea să își asume un post cu mare responsabilitate, dar și potențial de dezvoltare. Cerințele sunt următoarele:
Educație
- absolvent studii superioare (este un punct forte dacă sunt în domeniul medical și/sau de marketing/promovare)
Experiență
- minim 1 an în vânzări (este un punct forte dacă ați lucrat în vânzări de produse medicale)
Alte cerințe
- editare documente (Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint și Outlook)
- cercetare online
- permis de conducere: categoria B
- limba engleza (avansat scris și oral) și opțional limba franceză / germană
Abilități și caracter
- atitudine deschisă către dezvoltare și inovație
- bun negociator și putere de convingere
- dinamic, conștiincios și responsabil
- prietenos și deschis către munca în echipă
- capacitate de planificare și organizare
- disponibil călătoriilor în afara Bucureștiului

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial de bază și procentaj din vânzări motivant
- autoturism, laptop și telefon mobil
- activitate într-o companie în expansiune și o echipă dinamică
- oportunități de pregătire, călătorii și dezvoltare profesională

B.C. Intermed Romania este o companie de distribuție produse și echipamente medicale înființată în 1997, cu experință în domeniul medical de peste 17 ani pe piața din România. Portofoliul de produse include în principal dezinfectanți si produse de cardiologie / radiologie intervențională.