ADMINISTRATOR RETEA - CERTSIGN

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Administreaza serverele Linux ale companiei
Administreaza reteaua de calculatoare a companiei
Administreaza serviciile IT de baza ale companiei (email , web, dns etc)
Achizitoneaza hardware si software
Asigura help-desk intern

CERINTE

Experienta:
- minim 2 ani in administrare sisteme informatice
Cunostinte generale: Ms Office, ERP, Internet, Ms Project, Visio
Cunostinte si abilitati specifice postului:
- Cunostinte avansate Linux (in special RHEL, SLES, CentOS): instalare si configurare, securitate, monitorizare, backup, availability (heartbeat, rsync, csync, drbd), advanced perl/bash scripting.
- Cunostinte avansate de networking: administrare echipamente (switchuri, firewalluri) Cisco, Juniper, Linux-based (iptables)
- Administrare servere Apache, SSL, DHCP, DNS, SMB, FTP, SMTP, POP, IMAP
- Cunostinte hardware generale despre sisteme tip desktop/server; configurare matrici RAID
- Aplicatii: Windows XP / Vista - instalare si configurare, antivirus, clienti de mail, aplicatii office etc, Instalare imprimante de retea pe Windows si Linux, MS Outlook – troubleshooting, detalii specific exchange, Mozilla Thunderbird (SMTP, POP3 si IMAP cu SSL/TLS), SAMBA, VMWare sub Windows si Linux
Constituie avantaj:
- Cunostinte medii Windows server
- Administrare MySQL si notiuni de baza de Oracle, IBM DB2 (clustering, backup, restore etc.),
- Solutii IDS/IPS, Proxy.
- Solutii de monitorizare (gen Nagios),
- Solutii de configuration management, ticketing
- Solutii de backup (EMC Legato Networker, scripting etc.).
- Networking: Routing (Juniper, Cisco), Linux-based

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati