Administrator Retea

Progressys

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigurarea functionarii in parametri optimi a calculatoarelor
- Rezolvarea cat mai rapida a problemelor aparute atat la nivelul calculatorului cat si la nivel de retea: asamblare sisteme, instalare software,
- Elaborare si aplicare proceduri de backup calculatoare, implementare noi sisteme de operare,
- Configurari/instalari statii Windows, Instalari/ Reconfigurari de noi aplicatii, configurare server, proiectarea, realizarea, administrare retea calculatoare, sisteme de calcul, intretinere hardware, devirusari, depanare calculatoare/ retele
- Relationarea cu publicul, gestionarea veniturilor/ obiecte de inventar;
- Constatarea, luarea deciziilor la reparatii, configurari, intretinere, devirusari, reparari hardware& software.
- Intretinerea Server-ului, echipamentelor de calcul, imprimantelor, retelei.
diagnosticare probleme hardware si software aparute la pc si remedierea acestora
- Sustinerea departamentul de vanzari cu informatii tehnice, sfaturi pentru clienti si "indrumarea" clientilor spre produsele comercializate.
- Elaborare programe si subprograme, modificari programe, compilare, testare unitara, testare cu date reale, teste de integrare, mentenanta, exploatare.

CERINTE

- Experienta in administrare retele de minimum 2 ani
- Cunostinte SQL la nivel basic
- Cunostinte avansate sisteme de operare Windows XP Professional
- Cunostinte avansate HARDWARE (instalare, depistare si rezolvare incidente, cablare retea, instalare PrintServer, configurare si instalare periferice)
- Cunostinte de planificare si organizare a actiunilor de intretinere a echipamentelor din retea, evidentierea starii tehnice a echipamentelor
- Capacitatea de a acorda consultanta si asistenta tehnica utilizatorilor sistemelor de calcul
- Capacitatea de a asigura dezvoltarea sistemului informatic integrand in acesta echipamente si configuratii noi precum si de a asigura aplicarea planului de protectie a datelor in format electronic in caz de caderi de echipamente hardware, greseli de operare sau atacuri informatice

Avantaje:
- Cunostinte administrare server Linux (mail, apache, firewall, proxy), Windows 2000 server
- Cunostinte Active Directory
- Cunostinte administrare SQL Server 2000
- Permis de conducere categoria B

BENEFICII OFERITE

- Pachetul salarial este constituit dintro parte fixa direct corelata cu experienta si aptitudinile individuale si bonusuri conform performantei, bonuri de masa;
- Program de dezvoltare profesionala constanta intr-un mediu tanar si dinamic; programul este relativ flexibi

DESCRIEREA FIRMEI

Romanian software outsourcing company