Administrator Infrastructura / Aplicatii - IT Hosting Services

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Administreaza si intretine infrastructura formata din servere Windows ;
- Instaleaza si configureaza serverele , precum si echipamentele relationate ;
- Executa si/sau supravegheaza instalarea aplicatiilor software ;
- Monitorizeaza securitatea retelei ;
- Executa si/sau supravegheaza joburi de intretinere a aplicatiilor ;
- Executa si supravegheaza operatiile de backup ale sistemelor si aplicatiilor ;
- Mentinerea infrastructurii si aplicatiilor in parametri normali de functionare prin actiuni proactive care sa previna incidentele si/sau problemele inainte de aparitia acestora .

CERINTE

Temeinice cunostinte privind tehnologiile Microsoft Active Directory , DNS , Exchange , System Center Operations Manager si Configuration Manager ;
- Temeinice cunostinte privind sistemele de operare Windows Server 2003 si 2008 ;
- Cunostinte despre infrastructura retelelor ;
- Cunostinte de baza CISCO , tehnologii firewall , tehnologii de backup si stocare informatii ;
- Cunostinte avansate privind arhitecturi de retea : TCP/IP , IPSEC , VPN , DMZ ;
- Cunostinte privind administrarea bazelor de date SQL 2005 constituie un avantaj ;
- Cunostinte de baza privind administrarea serverelor de web ;
- Capacitati proactive de prevenire a incidentelor / problemelor din infrastructura ;
- Abilitati de comunicare si relationare ;
- Bune cunostinte de limba engleza ;
- Certificarea MCP (Microsoft Certified Proffesional) ar fi un avantaj .

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)

Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)