Administrator de sistem Linux

Digital IT Consulting

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati:
- Instalarea si administrarea de sisteme Linux bazate pe diverse distributii;
- Optimizarea serviciilor, realizarea de update-uri si upgrade-uri;
- Identificarea, diagnosticarea si remedierea problemelor;
- Acordarea de asistenta tehnica si consultanta pentru clienti;
- Lucrul cu sistem de ticketing, conform procedurilor;
- Elaborarea de rapoarte interne.

CERINTE

- Cunostinte solide in administrarea sistemelor Linux ( CentOS, Debian, Gentoo);
- Utilizare iptables, postfix, samba, nfs;
- Cunoasterea protocoalelor http, ftp, dns, smtp;
- Cunostinte web-server si caching: apache, ngnix, varnish, haproxy etc;
- Abilitati in identificarea si rezolvarea problemelor specifice sistemelor Linux ;
- Cunostinte mysql/postgresql
- Abilitati de automatizare a proceselor de administrare (bash, perl);
- Cunostinte privind retelele de date;
- Cunoasterea limbii engleze: scris si vorbit;
- Abilitati de comunicare;
- Spirit de echipa.

BENEFICII OFERITE

- mediu de lucru profesionist, echipa tanara, dinamica;
- bonusuri in functie de performante;
- abonament servicii medicale;
- laptop, telefon.

Compania Digital IT Consulting ofera servicii la cel mai inalt nivel in urmatoarele domenii:
* consultanta IT
* administrare si monitorizare servere
* administrare retele de date
* servicii de mentenanta pentru sisteme de calcul si periferice
* suport tehnic software
* proiectare si realizare de retele de calculatoare
* colocare de servere
* webhosting