Administrator de productie tehnologie si suport IT

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Elaboreaza si realizeaza procese de automatizare si monitorizare servicii aplicative si de infrastructura

- Supravegheaza, analizeaza si propune optimizari, ameliorari si evolutii aplicative pentru cresterea calitatii serviciilor IT

- Optimizeaza si automatizeaza exploatarea aplicatiilor informatice administrate; propune solutii pentru asigurarea optima a resurselor de capacítate si pentru imbunatatirea arhitecturilor si a optiunilor de recovery in caz de dezastru

- Participa la definirea si realizeaza scenariile de teste tehnice, colecteaza si prelucreaza rezultatele obtinute pentru verificarea respectarii cerintelor de exploatabilitate.

- Analizeaza si participa la validarea livrabilelor aferente aplicatiilor informatice: document de arhitectura DAT, de exploatare DEX, de instalare DI, de securitate DS

- Gestioneaza drepturile de acces si privilegiile de acces la sisteme, servere si alte componente tehnice.

- Defineste si inregistreaza incidentele de productie sau anomaliile identificate, participa la investigare si rezolvarea acestora

- Asigura interfata cu echipele de dezvoltare, testare, pilotaj si nivel 3 suport ale sistemului informatic; coordoneaza si asigura configurarea, instalarea, automatizarea si monitorizarea aplicatiilor pe mediul de productie

CERINTE

- Studii superioare tehnice (Institutul Politehnic: Facultatea de Automatica si Calculatoare, Electronica; ASE: Facultatea de Statistica, Cibernetica si Informatica Economica; Facultatea de Matematica-Informatica)

- Cunostinte de instalare, configurare, administrare, monitorizare si support tehnic pentru infrastructura ;

- Cunostinte avansate de instalare, configurare sisteme de operare AIX, HMC, VIO server, NIM, clustere HACMP si GPFS

- Cunostinte avansate administrare storage (avantaj cunostinte de storage IBM DS8800 si storwize v7000 unified)

- Cunostinte de configurare si administrare SAS – reprezinta un avantaj

- Experienta in exploatarea mediilor informatice in activitatea de productie

- Experienta in intretinerea si supravegherea hard si soft a echipamentelor IT administrate

- Bune cunostinte de limba engleza; limba franceza – avantaj
- Capacitate de analiza si sinteza

- Capacitate de organizare a muncii

- Capacitatea de rezolvare rapida / furnizare de solutii in caz de incidente / probleme

- Abilitati de comunicare si lucru in echipa / transversal

- Rezistenta la mediu de lucru solicitant

- Disponibilitate interventii in afara orelor de program

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.