Administrator Credite

HUMANGEST GROUP SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura gestiunea prompta si corecta a proceselor de perfectionare a creditului:
-coordonarea gestiunii si controlului tuturor activitatilor accesorii alocarii creditului, intr-o optica de eficienta si calitate in desfasurarea operatiunilor si de control constant a riscurilor derivante din gestionarea creditelor;
- garantarea perfectionarii contabile a contractelor de credit;
- gestionarea modificarilor contractuale solicitate si aprobate pentru stipularea operatiunilor de finantare hotarate, in colaborare cu serviciul Juridic al Bancii;
- furnizarea de asistenta operativa in materie de gestiune a activitatilor de perfectionare a creditului catre filiale si catre unitatile operative interesate;
- asigurarea corectei functionari precum si gestionarea administrativa si contabila a garantiilor aferente creditelor acordate;
- verificarea gestiunii corecte si inregistrarii contabile a garantiilor, atat reale cat si personale, acordate in favoarea bancii, garantand corectitudinea acestora, formala si substantiala, conform propunerii aprobate;
-examinarea textului garantiilor de eliberat in cazurile in care nu este prevazuta o contractualistica definita, verificand conformitatea continutului care reprezinta angajamentul pe care banca il va asuma si corespondenta actului cu caracteristicile creditarii, utilizand, acolo unde este necesar, si sprijinul Serviciului Juridic al Bancii;
- furnizarea de asistenta operationala in materie de gestiune a activitatilor de perfectionare a garantiilor catre filiale si catre unitatile operative.
-Asigurarea gestionarii totale a expertizelor asupra bunurilor puse in tutela creditului:
- garanteaza fluxul de informatii intre filiale si societatea externa de expertiza;
- verifica congruenta termenilor din expertiza cu datele garantiei introduse in contract.
- In concordanta cu cadrul de competenta, sa se indeplineasca toate cerintele propriului responsabil direct sau ale Directiei Credite.
- Colaboreaza cu serviciul Analiza credite si, la cererea Directiei Credite, desfasoara activitati specifice de analiza credite.
- In concordanta cu cadrul de competenta, desfasoara orice activitate solicitata de catre Directia Credite.

CERINTE

- Capacitate de analiza;
- Foarte buna cunoastere de analiza economico-financiara;
-Experienta de minimum 2 ani in functia similara
- Experienta in completarea si verificarea corectitudinii formale a contractualisticii bancii
- Experienta in inregistrarea si activarea creditelor si garantiiilor in contabilitate

Companie multinationala din domeniul resureslor umane, noi suntem cei care iti oferim solutiile juste adaptate nevoilor tale.