Administrator Baze de Date Oracle

People Centric

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru unul dintre cele mai puternice grupuri internationale de asigurari si servicii financiare, cu 16 milioane de clienti si peste 38.000 de angajati in 14 tari din intreaga lume, People Centric desfasoara in prezent un proces de selectie pentru postul de Administrator Baze de Date Oracle. In acest rol, misiunea principala va consta in gestionarea activitatii specifice de dezvoltare si administrare aplicatii software.

In acest context, veti fi responsabil(a) de:

Proiectarea si documentarea arhitecturii bazelor de date;
Asigurarea instalararii bazelor de date ale companiei;
Administrarea tuturor bazele de date ale companiei si asigurarea mentenantei acestora;
Implementarea solutiilor de backup pentru bazele de date;
Intocmirea documentatiei aferente bazelor de date si de cea privitoare la modificarile efectuate pe acestea;
Asigurarea gestiunii licentelor pentru bazele de date, propunerea de noi achizitii de licente cat si asigurarea ca se respecta legea privind licentele bazelor de date;
Proiectarea platformelor Business Intelligence si Data Warehousing;
Crearea schemele, tabelelor, procedurilor si drepturilor de acces ale bazelor de date;
Controlarea operatiilor de backup, clustering, oglindire, replicare si reluare in caz de nereusita;
Restaurarea si recuperarea bazele de date alterate;
Instalarea si testarea upgradarii si corectii bazelor de date.

CERINTE

Pentru indeplinirea cu succes a acestor activitati, sunt necesare o serie de aptitudini si competente, mentionate mai jos.

Criterii obligatorii:

Minim 2 ani de experienta pe un post similar;
Cunostinte solide in administrarea bazelor de date Oracle – cursuri si certificate inclusiv;
Cunoasterea componentelor serverului Oracle – Oracle Instance si Oracle Database;
Experienta cu sistemul de operare Linux;
Experienta cu Oracle Real Application Cluster, SQL, PL/SQL, SQL Tuning;
Experienta in administrare baze de date MySQL;
Cunoasterea limbii engleze;
Absolvent al unei facultati de profil IT, preferabil specializarea Informatica, Cibernetica;
Foarte bune abilitati de comunicare, flexibilitate si mobilitate;
Excelente abilitati de organizare, planificare si management al timpului.

Reprezinta un avantaj:

Experienta anterioara in domeniul financiar;
Experienta in proiectarea/ configurarea/ implementarea/ administrarea solutiilor de Data Warehousing.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial atractiv;
Traininguri profesionale, posibilitati de promovare si de dezvoltare a unui plan de cariera;
Integrarea intr-un mediu de lucru dinamic, multicultural.

Agentie web de recrutare pentru piata TIC si specializata pe tehnologiile web 2.0, People Centric depaseste barierele recrutarii si ofera in plus o echipa de consultanti cu dubla specializare in resurse umane si IT si instrumente recrutare in mod Saas dedicate, care permit clientilor sai sa fie productivi in actiunile lor de recrutare IT, dar si sa-si dezvolte propria marca de angajator si imaginea de recrutor.