Account Manager

UTI SYSTEMS SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Cunoasterea solutiei UTI de document management si a competentelor UTI pe segmentul solutiilor de Document/Content Management
- Prospectarea pietei si identificarea oportunitatilor de vanzare a solutiilor de document management/content management, atat in mediul privat, cat si in cel public
- Stabilirea si pregatirea intalnirilor de prezentare, identificarea si analiza nevoilor clientilor, pregatirea propunerilor de solutii catre clienti/prospecti, finalizarea vanzarilor
- Analiza caietelor de sarcini si evaluarea oportunitatii participarii la licitatii care au ca obiect solutii de Document Management sau proiecte care implica si Document/Content Management si arhivare electronica (impreuna cu echipa tehnica)
- Pregatirea ofertelor comerciale, in colaborare cu echipa de presales
- Monitorizarea dezvoltarii produsului/produselor din aria de responsabilitate, astfel incat sa poata adapta functionalitatile produsului/produselor la cerintele clientilor
- Mentinerea clientilor existenti si castigarea unor clienti noi

CERINTE

- Minim 3 ani experienta de vanzari in IT&C (proiecte sau solutii software cu ciclu lung de viata)
- Minim 1 an experienta in vanzarea solutiilor de document management/arhivare electronica
- Metodologii de vanzare a solutiilor complexe (cu ciclu lung de vanzare)
- Cunostinte privind piata solutiilor de business din Romania
- Cunostinte despre functionalitatile generice si beneficiile unui produs sau unei solutii de document management
- Cunostinte relevante privind procedurile de achizitie publica
- Cunostinte foarte bune Microsoft Office
- Limba engleza nivel avansat
- Permis auto cat. B
- Disponibilitate deplasare aproximativ 25% din timpul de lucru

Lider in dezvoltarea de solutii, produse si servicii de inalta tehnologie, cu rezultate remarcabile in zona de cercetare-dezvoltare si inovare, divizia IT&C acopera ca arii de expertiza: dezvoltare software, solutii de securitatea informatiei, comunicatii, solutii de criptare si compatibilitate electromagnetica, precum si integrare de sisteme informatice.