Reporter/Redactor rrAPL

SC INFO CURIER SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Reporterul va căuta şi va pregăti pentru publicare informaţii de interes pentru administraţia publică locală din România. Articolele se publică atât în ediţia tipărită a Revistei Române de Administraţie Publică Locală, cât şi în ediţia online şi pe reţele sociale.
Programul este part-time de 6 ore, cu posibilitatea trecerii la full time.

Principalele activităţi:
- Se menţine la curent cu realitatea administrativă;
- Sortează, analizează şi prelucrează informaţiile la care are acces;
- Se documentează prin internet, telefon sau prin deplasări în ţară;
- Caută colaboratori din administraţia publică locală pentru revistă;
- Redactează articole complete sau materiale de documentare pentru articole, editează materialele puse la dispoziţie de colaboratorii externi ai revistei şi obţine bunul de tipar;
- Verifică întotdeauna informaţiile pe care le utilizează.

CERINTE

- Cunoştinţe operare PC (Microsoft Office);
- Cunoştinţe bune de limba română;
- Cunoaşterea a cel puţin o limbă străină de circulaţie internaţională;
- Capacitate de sinteză;
- Abilităţi lucru în echipă şi coordonare;
- Disponibilitate deplasare în oraş şi în ţară;
- Experienţa în presa scrisă constituie un avantaj:
- Experienţa în administraţia publică constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

- Şansa de a lucra într-o echipă tânără şi dinamică;
- Posibilitatea de cunoaştere şi înţelegere a administraţiei româneşti;
- Oportunităţi de deplasare şi cunoaştere a ţării.

SC INFO CURIER SRL este editorul Revistei Române de Administraţie Publică locală şi organizator de evenimente şi programe dedicate administraţiei locale.
Revista Română de Administraţie Publică Locală este singura revistă în ediţie tipărită cu apariţie neîntreruptă care, lunar, tratează întreg spectrul de domenii ce ţin de competenţa locală, fiind în acelaşi timp cel mai important mijloc de interacţiune între administraţia centrală şi administraţia locală, pe de o parte, şi administraţia locală şi partenerii acesteia, pe de altă parte.