Area Sales Manager

BIA Business Intelligence Alliance

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Zona de acoperire: Brasov, Sibiu, Covasna, Harghita
• Identificarea potentialului zonal;
• Coordonarea echipei de agenti de vanzari de distributie directa pe zona alocata si urmarirea indeplinirii targetelor si a standardelor de executie setate de catre seful direct
• Urmareste cresterea gradului de prezenta al produselor companiei in magazinele alocate si asigura o acoperire zonala optima si conforma cu politica de vanzari.
• Monitorizarea activa si permanenta a preturilor de raft din magazinele LKA din zona gestionata.
• Implementarea strategiei de vanzare a companiei in vederea indeplinirii obiectivelor de vanzari stabilte pe termen scurt si mediu(target, cota de piata).
• Monitorizarea activitatii agentilor de distributie directa din subordine si completarea saptamanala a fiselor de scoring precum si a raportului dintre targetul alocat fiecarui agent si realizarea saptamanala a acestuia.
• Propune actiuni sau masuri de corectie pentru agentii din subordine daca este cazul
• Asigurarea realizarii platilor si a incasarilor in termenele de plata stabilite contractual
• Asigurarea emiterii la timp si in cantitati suficiente a comenzilor de produse
• Asigura legatura de transmitere a informatiilor de la sediu in teritoriu si invers (promotii, schimbari de pret, campanii speciale, noi targete, feed-back fata de agenti)
• Colecteaza datele din teritoriu referitoare la actiunile de vanzari / marketing si analizeaza evolutia activitatii la nivel zonal/ regional pentu produsele companiei dar si pentru produsele concurente.
• Raspunde de evidenta si implementarea (astfel incat sa se asigure o vizibilitate optima) materialelor promotionale alocate pe zona lui
• Raspunde de implementarea si respectarea in permanenta a prevederilor Sistemului de management al calitatii si sigurantei alimentului in compartimentul pe care il conduce;
• Raspunde de realizarea indicatorilor specifici de performanta si de realizarea obiectivelor stabilite de conducere.
• In cazul lipsei unui agent din subordine de pe ruta alocata pentru mai mult de 48h, preia si sustine ruta pana la intoarcerea sau inlocuirea agentului
• Isi desfasoara minim 80% din activitate pe teren
• Isi insuseste permanent noile cunostinte din domeniul tehnicii noi din dotarea firmei, pentru a o putea utiliza la parametrii ei maximi de performanta si calitate;
• Se preocupa de cresterea gradului de satisfactie al clientilor si de imbunatatirea activitatii departamentului

CERINTE

• Studii necesare: minim absolvent studii medii
• Experienta de minimum 1 an intr-o functie similara -in FMCG
• Domiciliul stabil in orasul Brasov
• Disponibilitate la deplasari si program prelungit
• Capacitate de planificare, organizare si implementare specifice activitatii de vanzari in sensul atingerii obiectivelor stabilite
• Capabilitate de lucru sub stres
• Autodisciplinat – capabil sa lucreze singur in teren
• Open mind – abordare pozitiva
• Sa fie un bun organizator ;
• Sa fie dedicat muncii pe care o desfasoara, dar si companiei;
• Onest, dornic de succes in activitatea pe care o desfasoara
• Permis de conducere auto categoria B

BENEFICII OFERITE

Salariu fix
Bonusuri
Masina

BIA Business Intelligence Alliance este prima companie romaneasca de recrutare fondata in anul 1992. In cei 13 ani de activitate BIA a activat ca una dintre cele mai puternice firme de recrutare, realizand o baza de date cu peste 70.000 de candidati care au beneficiat de serviciile BIA. Ca o consecinta fireasca a dinamicii mediului de afaceri din Rom?nia, BIA isi extinde portofoliul de servicii, oferind: - servicii de salarizare si administrare de personal, - servicii de recrutare si selectie de personal, - consultanta in resurse umane, - training si dezvoltare