Analist Urmarire produse Persoane Juridice

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principalele responsabilităţi:

Monitorizare a creditelor/ altor facilitati, a bonitatii acestuia, pe tot parcursul procesului de creditare pana la rambursarea integrala a creditului, plata dobanzilor si comisioanelor aferente.
Identificarea evenimentelor care ar putea afecta calitatea portofoliului de credite/angajamente.
• Urmarirea evolutiei calitative si cantitative a portofoliului;
• Identificarea clientilor care inregistreaza o deteriorare a situatiei financiare;
• Asigurarea remedierii deficientelor constatate;
• Asigurarea conditiilor de rambursare a creditelor la termenele contractuale respectiv de derulare a angajamentelor pana la scadenta in conformitate cu clauzele contractuale.

CERINTE

• Studii superioare
• Experienta in activitatea de creditare persoane juridice
• Cunoasterea reglementarilor BNR si a legislatiei in vigoare ;
• Cunoasterea reglementarilor normative interne privind activitatea de creditare , politica de garantii si constituirea de provizioane specifice de risc de credit;
• Cunostinte de utilizare a aplicatiilor informatice

Profilul candidatului:

• Orientare spre client
• Comunicare
• Abilitati de vanzare si persuasiune
• Cooperare, lucru in echipa
• Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ
• Organizare
• Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor
• Orientare spre rezultat

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.