Tehnician

BCL Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Se ocupa de documentatia si evidentele care trebuie sa existe la Unitatea Operativa si la formatiile de lucru (registru operativ de tura, registru evidenta, registru grafic de control, caiet note telefonice, foi manevre de executie, lista cu personalul care are dreptul sa aprobe foi de manevre, programarea asistentei tehnice a manevrelor, grafice de consemn la domiciu, graficul de serviciu al personalului de tura, registru de cereri, evidenta punctelor slabe si periculoase, etc.);
• Tine evidenta echipametului individual de protectie si a dispozitivelor de protectie aflate in inventarul personalului si evidenta scadentei verificarilor periodice conform cu legislatia in vigoare;
• Urmareste prin efectuarea de controale pe santiere, calitatea si modul de executare a lucrarilor de mentenanta sau investitii precum si respectarea normelor;
• Intocmeste conventiile de exploatare cu consumatorii si cu unitatile operative invecinate;
• Tine evidenta punctelor slabe si periculoase din instalatii si urmareste remedierea acestora;
• Face verificari in teren in urma sesizarilor inregistrate, in vederea formularii raspunsurilor catre clienti;
• Propune necesarul de materiale pentru lucrarile din program;
• Urmareste recuperarea materialele rezultate in urma lucrarilor de reparatie sau in urma casarii mijloacelor fixe si restituirea materialelor neconsumate in cadrul lucrarilor , la magazie;
• Tine evidenta deseurilor periculoase si nepericuloase, organizeaza activitatea de predare a acestora catre societatile cu care sunt intocmite contracte si completeaza rapoartele periodice;
• Tine evidenta echipamentelor defectate in perioada de garantie, opereaza in sistemul dedicat datele referitoare la acestea si completeaza rapoartele periodice;
• Programeaza si tine evidenta masuratorilor de sarcina si tensiune;
• Opereaza in programul dedicat rapoartele zilnice ale echipelor atunci cand indeplineste rolul de sef formatie de lucru;
• Programeaza in sistemul dedicat inspectiile periodice si inspectiile tintite iar dupa executarea acestora in teren, introduce in sistem criticitatile depistate si emite in SAP comenzile pentru remedierea neconformitatilor cu personal propriu sau contractor;
• Organizeaza activitatea de schimbare a contoarelor la termen sau conform programelor de modernizare stabilite de societate;
• Urmareste mentinerea in stare de functionare, repararea si verificarea metrologica a aparatelor de masura din dotarea formatiei de exploatare;
• Culege date din teren in vederea intocmirii fiselor de solutie sau pentru emiterea avizelor de amplasament.

CERINTE

• Studii medii in domeniul electroenergetic sau specializare similara;
• Experienta minim un an in instalatii electrice sau intr-un domeniu similar;
• Cursuri de specialitate in domeniul distributiei de energie electrica si de legislatie in domeniul racordarii la reteaua electrica de medie si joasa tensiune;
• Persoana organizata, comunicativa, cu capacitate de concentrare buna si atentie distributiva, analitica si cu abilitati de lucru in echipa.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.