Manager vanzari distributie

SC HUMAN SMART SOLUTIONS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

In numele clientului nostru, companie ce activeaza in domeniul vanzarii de materiale de constructii si amenajari interioare, recrutam pozitia de Manager Vanzari Distributie.
Responsabilitatile postului:
- Elaboreaza si implementeaza strategia de vanzari si politica comerciala de distributie; coordoneaza activitatea de vanzare si distributie catre retaileri - revanzatori;
- Analizeaza tendintele pietei pentru a identifica oportunitatile de dezvoltare, prin cresterea cotei de piata si extinderea portofoliului de clienti ai companiei;
- Stabileste structura de vanzare si extinderea in teritoriu pe posturi, necesarul de forta de vanzare, nivel de salarizare, urmarind acoperirea regionala cu o retea de distributie eficienta;
- Stabileste obiectivele de vanzari lunare, trimestriale si anuale pe fiecare zona, categorii de produse si tipuri de clienti, tinand cont de tendintele pietei si specificul local;
- Analizeaza si interpreteaza rezultatele obtinute in activitate la nivelul retelei;
- Participa la negocierea contractelor de vanzari si reprezinta societatea la incheierea contractelor comerciale cu clientii strategici, mentine relatia cu acestia;
- Ofera indrumare si suport echipelor de la nivelul retelei teritoriale.

CERINTE

Candidatul ideal trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- Absolvent de studii superioare;
- Experienta in dezvoltarea si implementarea unor strategii comerciale;
- Minim 5 ani experienta in coordonarea unor echipe de distribuitori;
- Foarte bune cunostinte in domeniul vanzarilor prin distributori;
- Foarte bune abilitati manageriale;
- Cunostinte in domeniul materialelor de constructie (avantaj);
- Bun leader, persoana determinata si perseverenta in atingerea obiectivelor; persoana foarte bine organizata, cu un inalt nivel de responsabilitate, rigurozitate si seriozitate;
- Spirit de initiativa, capacitate decizionala, etica si conduita profesionala;

Companie specializata in servicii de recrutare, head-hunting si consultanta in resurse umane.