ECOMMERCE ADMINISTRATOR

ALCOR.COM.RO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Acest anunt ESTE pentru persoanele care au o cariera in domeniu sau vor sa isi formeze o cariera in acest domeniu, intr-un cadru profesionist alaturi de oameni cu experienta.
Acest anunt ESTE pentru cei care vor sa fie cei mai buni in ceea ce fac si depun eforturi sustinute pentru a progresa in mod continuu atat profesional cat si social.
Acest anunt NU ESTE pentru cei care isi cauta doar un loc de munca, oricare ar fi el, doar pentru a-si acoperi nevoile zilnice sau cheltuielile ocazionale.
Daca nu va regasiti in situatiile de mai sus, NU aplicati pentru acest job.
Atributii
- monitorizare magazin online, urmarire primire, derulare si expediere comenzi prin intermediul unui sistem CRM deja implementat
- actualizare magazin online, adaugare produse, prelucrare fotografii, actualizare/adaugare descrieri, realizare bannere pentru prezentarea promotiilor actuale, adaugare/modificare preturi
- realizare emailuri (html) cu ofertele actuale si trimiterea lor prin email cu ajutorul unei platforme dedicate (Newsman)
- monitorizare si derulare campanii online, realizare statistici, rapoarte, analize
- supravegheaza si administreaza vanzarilor online si contribuie activ la imbunatatirea procesului de marketing
- se implica activ in pastrarea portofoliului clientilor si cauta noi clienti
- initializeaza si coordoneaza campanii specifice promovarii marketing online
- propune si vizeaza proiecte de vanzari si marketing in vederea cresterii performantei procesului de vanzari
- dezvolta impreuna cu celelalte departamente implicate pachetele de produse/servicii, preturi, specificatii, creionarea politicii comerciale
- monitorizeaza piata si concurenta in vederea alinierii si ajustarii strategiilor si actiunilor de vanzari si marketing la cerintele specifice pietei
- detaliaza strategiile de marketing in initiative si concepte orientate catre client/vanzari si identifica noi canale pentru promovarea si popularizarea produselor si serviciilor companiei
- planifica activitati pe termen scurt, mediu si lung si le urmareste
- stabilieste impreuna cu managementul structura procesului de vanzare (canale de atragere clienti, follow-up, instrumente interne, de vanzare, ofertare, contractare, obtinere referinte, grad de satisfactie, up/cross selling), etc
Abilitati
- cunostinte de marketing online, strategii de implementare campanii online
- intelegerea mediului online, a modului de functionare a magazinelor de comert electronic, de prezentare si a site-urilor web in general
- cu initiativa si capacitate de analiza - bine organizat si perseverent
- persoana punctuala, agreabila, cu atentie concentrata si distributiva
- spirit de observatie, dinamism, gandire comerciala, eficienta
- mod de gandire orientat catre client, dar si focusat pe rezultate
- detinerea de cunostinte de optimizare SEO, PPC (Google Adwords, Facebook Ads), platforme web, Social Media, Analytics, Copywriting, Web Analytic, email Marketing constituie avantaj

CERINTE

Cerinte
- experienta minim 2 ani intr-un post similar sau in e-commerce
- cunostinte de Marketing Online, Analytics, PPC, SEO, email Marketing, Content Marketing, Social Media, Web Analytics
- de preferinta studii medii/superioare de specialitate in domeni IT
- experienta in comertul online si in gestionarea unui magazin online
- cunostinte generale despre programele de lucru specifice (ex: adobe photoshop, c, java, c++, php, html etc)
- operare suita MS Office ( Excel, Word,Outlook, etc.)

BENEFICII OFERITE

Beneficii
- pachet salarial motivant bazat pe indicatori de performanta si transparenta
- oportunitatea de a lucra intr-un colectiv tanar si dinamic
- un job stabil si de lunga durata
- posibilitatea dezvoltarii unei cariere profesionale intr-o companie de succes

Distribuitor zonal de uleiuri auto si industriale: Total, Elf, Cyclon, Mobil1, Castrol, Prista;
Distribuitor zonal de filtre si elemente filtrante;
Distribuitor zonal de materiale electrice pentru uz casnic, rezidential si industrial;