PR Specialist

Praktiker Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Activitati de comunicare internasi externa:

Comunicare externa:

- Redactare texte corporate: strangerea informatiilorsi pregatirea comunicatelor de presa, a textelor pentru brosuri, pliante, invitatii, advertoriale, website-ul companiei etc.; pastrarea contactului permanent cu directia strategica de dezvoltare a companiei, cu principalele mesaje, rezultatele, datele importante din evolutia companiei, precumsi cu aparitiile din presa pe temele relevante (activitatea Praktiker, a competitorilor, evolutia pietei DIY)

- Coordonare: gestionarea relatiei cu agentia pentru dezvoltarea continutuluisi producerea materialelor corporate (brosuri, pliante, mape de presa, invitatii, felicitari etc.); actualizarea informatiei din sectiunea destiri a website-ului de companiesi pastrarea legaturii cu responsabilii de comunicare ai grupului Praktiker pe acest subiect

Comunicare interna:

- Dezvoltare continutsi organizare: asigurarea suportului pentru elaborarea planurilor editorialsi dezvoltarea continutului in proiectele de comunicare interna; organizarea informatiei, redactareasi organizarea materialelor folosite in comunicarea interna; asigurarea suportului pentru toate activitatile de comunicare interna

- Coordonare: gestionarea relatiei cu agentia pentru producerea materialelor de informaresi a suporturilor folosite in aceasta activitate

- Activitate de raportare: pregatirea rapoartelor periodice de analiza media

- Suport de comunicare: pregatirea listelor de invitati pentru evenimentele de deschideresi celelalte evenimente organizate de companie (conferinte de presa, evenimente pentru parteneri etc); urmarirea activitatii de trimitere a invitatiilorsi obtinere a confirmarilor, in relatia cu agentia; pastrarea relatiei cu revistele specializate pentru casasi gradina pentru pregatirea rubricilor de shopping; strangerea informatiilor de la departamentele companieisi de la magazine, pentru pregatirea rubricilor speciale din revistele pentru casasi gradinasi din alte publicatii; suport pentru toate proiectelesi activitatile de comunicare internasi externa

CERINTE

- Aptitudini foarte bune de redactare a textelor
- Cunoastere avansata a limbii engleze (comunicare verbalasi in scris)
- Studii universitare (specializarile Jurnalistica, Marketingsi Comunicare sunt un avantaj)
- Experienta de minimum 2 ani in PR
- Abilitati excelente de comunicaresi relationare, spirit de lucru in echipa
- Flexibilitate, creativitate, orientare catre gasirea solutiilor pentru rezolvarea problemelor
- Fire dinamica, sociabila, atitudine pozitiva
- Spirit de initiativa, implicare, loialitate
- Capacitate de a lucra sub presiunesi de a gestiona mai multe proiecte in acelasi timp
- Deschidere pentru a invatasi a-si imbunatati permanent performantele, foarte bun potential pentru dezvoltare profesionala
- Disponibilitate de a calatorisi de a lucra intr-un mediu aflat in schimbare rapida
- Capacitate organizatorica, analiticasi de sinteza
- Experienta in coordonarea proiectelor

BENEFICII OFERITE

Pachetul salarial este in concordanta cu aceasta pozitie si cu toate avantajele oferite de o companie internationala: dezvoltare profesionala, cariera, experienta in retail.

Acum poti aplica direct si pe site-ul nostru www.praktiker.ro

Apreciere, Respect si Recunoastere intr-o companie internationala.

Praktiker Romania, companie a Grupului German Praktiker, continua expansiunea! Unul dintre liderii europeni in domeniul DIY, Grupul German Praktiker detine 400 de magazine si peste 20.000 de angajati in 9 tari.

Avem nevoie de TINE, in aceasta mare echipa, daca esti o persoana deschisa, flexibila, motivata si dornica sa faca fata provocarilor, hotarata si experimentata.