Tehnician veterinar ferma zootehnica

AGROPAN IMPEX

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul presupune acordarea de consultatii cu privire la tratamentul animalelor, afectiunilor si leziunilor acestora, examinarea animalelor pentru stabilirea diagnosticelor, trateazã animalele bolnave sau rãnite în cazul afectiunilor simple – obisnuite, pregãtirea instrumentelor si materialelor utilizate în tratamentele aplicate animalelor, pregãtirea animalelor pentru examen sau tratament, pregatirea animalelor si fertilizarea acestora prin metoda insamintarii artificiale, supravegherea si asistarea în timpul fãtãrilor.
Executarea unor sarcini structurate, repetative, uneori sub presiunea timpului. Activitatea se desfasoara intr-o ferma zootehnica de crestere a vacilor de lapte Vladeni - Iasi.
RESPONSABILITATI :
• Efectuează proceduri de prim ajutor în situaţii de urgenţă
• Il asista pe medicul veterinar in timpul examinarii starii de sanatate a animalelor mari ( vaci, cai, etc) si ajuta la diagnosticarea acestora
• Ajută medicul veterinar, la efectuarea diverselor analize în scopul stabilirii parametrilor apei potabile şi furajelor, din ferma zootehnica
• Prepară, distribuie şi administrează medicamente, vaccinuri, seruri şi tratamente prescrise de medicul veterinar
• Pregătesc animalele pentru examen sau tratament şi dacă e cazul, le supraveghează şi asistă în timpul fătărilor
• Pregătesc animalele pentru intervenţii chirurgicale, il asista pe medicul veterinar la interventie şi ţin sub observaţie animalele după efectuarea acestora
• Tratează animalele bolnave sau rănite în cazul afecţiunilor simple, obişnuite - prin administrarea de medicamente si aplicarea de tratamente prescrise de medicul veterinar, fiind obligat să le respecte cu stricteţe
• Recoltează probe pentru a fi trimise la laboratorul de specialitate în funcţie de conjuncture epizootic
• Administrează anestezice şi monitorizează reacţia animalului la acestea sub supravegherea medicului veterinar
• Observă primele semne de îmbolnăvire la animale, pe care le raportează medicului veterinar
• Pregatesc, realizeaza si supravegheaza fertilizarea animalelor prin insamintare artificiala
• Ajuta la fatat in cazul animalelor mari ( vaci, iepe, etc ) si monitorizeaza starea de sanatate si dezvolta-rea puilor de animale nou-nascuti si sa le ofere o îngrijire speciala
• Ofera sfaturi cu privire la cresterea animalelor si supravegheaza siguranta acestora
• Urmăreşte modul cum sunt aplicate recomandările medicului veterinar, în unităţile de creştere a anima-lelor
• Participă la stabilirea şi respectarea măsurilor profi-lactice de ordin igienic, dietetic şi medicamentos
• Pregătesc instrumentele şi materialele utilizate în tratamentele aplicate animalelor şi în intervenţiile chirurgicale
• Urmăreşte modul cum se respectă normele de alimentaţie a animalelor şi se asigură igiena corpora-lă a acestora
• Presteaza activitati care sa asigure functionarea în bune conditii a serviciului veterinar (administratie, comanda medicamente si a altor materiale medicale, a instrumentelor si echipamentului medical etc.)

CERINTE

- Studii medii - liceu de specialitate, studiile superioare pot constitui avantaj
- Aptitudini : dexteritate manuala, timp de reactie rapida, claritate in vorbire, acuitate vizuala, rezistenta fizica, corectitudine si seriozitate, abilitatea de a-si mentine echilibru emotional in situatii de stres, capacitatea de a judeca lucrurile si de actiona independent
- Abilitati : de invatare, rapiditate in reactie, capacitate de decizie

BENEFICII OFERITE

Bonusuri - stabilite in functie de obiectivele si indicatorii postului

SC PANIFCOM SRL companie romaneasca, lider in domeniul agricol, exploatare agricola si ferma zootehnica pentru cresterea vacilor de lapte.
SC PANIFCOM SRL incurajeaza initiativa personala, oferind oportunitati deosebite de invatare si crestere, intr-un mediu ce recompenseaza performanta individuala.