Constructor de tipare

ALISON HAYES MODA

10-04-2007 | EXPIRA LA 02-05-2007

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Primeste schita de la seful direct
• Ia nota de toate cerintele si informatiile notate pe schita, in functie de client si dimensiunea ceruta.
• Verifica daca si tesatura si accesoriile corespunzatoare au fost primite odata cu schita ; in caz contrar anunta superiorul ierarhic direct
• In functie de particularitatile fiecarei tesaturi, ia decizii in legatura cu construirea tiparului. (ex. In functie de tipul de tesatura, verifica daca aceasta se contracta in timpul procesului de confectionare,pentru a crea dimensiunea corecta de tipar.)
• Discuta cu seful direct despre strategia de incepere a tiparului.
• Construieste tiparul intr-o faza de inceput si alege o tesatura similara cu cea din care se va confectiona mostra finala
• Asista persoana de la croit si masinistul pentru confectionarea produsului ca mostra de incercare.
• Ofera solutii si sugestii la confectionarea produsului pentru a putea gasi solutia cea mai buna pentru procesul de productie.
• Prezinta mostra de incercare sefului direct pentru a stabili toate schimbarile (daca este cazul) inainte de fotografiere.
• Primeste aprobare pentru finalizarea tiparului; corecteaza toate detaliile conform cu cerintele designerilor si trimite tiparul la croit din tesatura finala, asigurandu-se ca persoanele de la croit au toate informatiile necesare.
• Intocmeste fisa care insoteste produsul, in care se regasesc toate detaliile referitoare la modul de confectionare al produsului, masuratori, accesorii, cusaturi speciale.si schita produsului.
• Se asigura ca aceasta fisa impreuna cu cea de la croit si cu toate detaliile care ar putea influenta consumul de material, merg mai departe la gradarea produsului, la intocmirea consumului de material, si a fisei finale de costing
• Supravegheaza confectionarea mostrei finale.
• Verifica corectitudinea in executie si caracteristicile dimensionale ale mostrei finale.
• Prezinta mostra sefului direct si se asigura ca sunt corectate toate eventualele imperfectiuni.
• Se asigura ca tiparul final este corectat asa incat sa corespunda ultimei versiuni a produsului.
• Scoate la plotter acest tipar pe care-l trimite intr-un plic, impreuna cu toata documentatia care insoteste si explica confectionarea acestui produs.


CERINTE

Knowledge/cunostinte
� Cunostinte despre confectii de dama
� experienta in constructia tiparelor (colectiv de creatie sau tehnic)
� cunostinte de computer CAD/CAM
� cunostinte despre combinarea culorilor
� limba engleza (nivel mediu)

Abilitati, deprinderi
� constructia tiparelor

Atitudini, comportament
� rabdare si perseverenta
� lucru in echipa
� comunicare
� lucru sub presiune
� capacitate si dorinta de invatare
� inovativitate
� orientare spre rezolvarea problemelor


BENEFICII OFERITE

pachet foarte atractiv


DESCRIEREA FIRMEI

Face parte din grupul de firme ALISON HAYES si este localizata in Urziceni.

www.alisonhayes.co.uk