Analist cumparari - TULCEA

TABCO CAMPOFRIO SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Defineste impreuna cu departamentul beneficiar necesarele de materii prime (specificatii, cantitati, preturi, termene, etc), in conformitate cu bugetul de achizitii si
gestioneaza activitatea de cumparare;
2. Realizeaza prospectarea si analiza posibilelor piete, furnizori si produse; analizeaza ofertele primite de la furnizori, cu privire la preturi, conditii de livrare si plata;
3. Efectueaza re/negocierea preturilor, discountului, modului si termenului de plata cu furnizorii;
4. Realizeaza urmarirea zilnica a stadiului in care se afla cumpararile (comenzi derulare, inchidere);
5. Face parte din comisia de receptie a materiilor prime si verifica pretul in conformitate cu comanda emisa furnizorului;
6. Informeaza furnizorii despre eventuale disfunctionalitati si solutionarea acestora (din punct de vedere al livrarilor);

CERINTE

- studii superioare (preferabil cu profil economic sau comercial)
- experienta in activitati de cumparare de minim 1 an (preferabil in domeniul FMCG);
- cunoasterea furnizorilor specifici industriei alimentare (constituie un avantaj);
- cunostinte privind procesul de vanzare-cumparare si gestiunea contractelor;
- orientare spre obtinerea de rezultate si spre clientul intern;
- abilitati foarte dezvoltate de comunicare si negociere;
- abilitati foarte dezvoltate de analiza;
- cunostinte avansate de operare in MS Office (Excel, Power-Point);
- cunostinte de lucru in SAP (reprezinta un avantaj);

Campofrio este o companie internationala de produse alimentare. Grupul Campofrio detine fabrici in 8 tari, de pe 3 continente, si ofera produsele la peste 250 milioane de consumatori din peste 45 de tari.