Tehnician Calitate Furnizor (Incoming)

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Aplica instructiunile si procedurile pentru zona de receptie calitativa repere / materiale de la furnizori
• Colaboreaza cu departamentele adiacente: Productie, Logistica, Calitate, Tehnic
• Verifica din punct de vedere calitate reperele / materialele de la furnizor conform cu control plan, proceduri si instructiuni de lucru aferente
• Masoara reperele / materialele conform cerintelor din control plan, desen / standard si alte cerinte
• Se implica in analiza preliminara atunci cand exista probabilitatea ca, cauza unei neconformitati aparute in linia de productie sa fie generata de un reper / material de la furnizor
• Informeaza departamentele implicate in legatura cu un reper / material suspect / neconform prin trimiterea alertei interne in momentul imediat constatarii si o inregistreaza in baza de date
• Deschide reclamatii conforme la furnizori cu toate datele problemei, le trimite catre acestia in timp si le inregistreaza in baza de date
• Monitorizeaza zona de blocate: produse neconfome din aria de care raspunde
• Revizuieste control plan-urile din SAP atunci cand exista exprimata o cerinta
• Organizeaza activitatile de sortare / rework cu firmele externe agreate, defineste instructiunile necesare acestor activitati, instruieste persoanele implicate si urmareste realizarea corecta a acestor activitati

CERINTE

• Absolvent de studii medii / superioare
• Experienta relevanta in domeniu
• Cunoasterea desenului Tehnic
• Cunoasterea si utilizarea mijloacelor de masura si control (subler, micrometer, etc)
• Acuitate vizuala buna
• Capacitate de analiza si actiune
• Cunoasterea limbii engleze este un avantaj
• Cunostinte SAP