Staffing Manager

SOLECTRON ROMANIA (FLEXTRONICS)

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Coordoneaza activitatea echipei de specialisti in recrutare si selectie in scopul ocuparii pozitiilor vacante din cadrul companiei prin selectarea celor mai buni candidati de pe piata sau interni si in timp optim
- Stabileste si implementeaza strategia de recrutare si selectie la nivel de organizatie
- Identifica si aplica modalitatile optime de gasire a candidatilor (website-uri, mass-media, alte agentii, networking, headhunting, etc.)
- Coordoneaza organizarea interviurilor – logistica, transport, pregatirea candidatilor si a managerilor implicati
- Desfasoara procesul de selectie a candidatilor in functie de procedurile specifice Flextronics si faciliteaza procesul de luare a deciziei de angajare (alegerea CV-urilor, intervievarea candidatilor pe baza competentelor, elaborarea si prezentarea la hiring manager a listei scurte, etc.)
- Prezinta sau negocieaza oferta salariala candidatilor acceptati (cu preponderenta pentru pozitii manageriale)
- Asigura respectarea prevederilor legale in privinta angajarii de personal cat si respectarea politicilor si procedurilor companiei in aceasta arie de activitate
- Stabileste si implementeaza proceduri privind activitatea de recrutare si selectie de personal, atat pentru candidati externi cat si interni
- Monitorizeaza performanta membrilor echipei din subordine si se ocupa de dezvoltarea personalului din subordine
- Coordoneaza proiecte ce au ca scop imbunatatirea imaginii companiei pe piata fortei de munca in vederea atragerii de candidati
- Transmite la timp rapoartele si informatiile privind desfasurarea activitatii, la solicitarea superiorului direct
- Pastreaza confidentialitatea informatiilor obtinute pe parcursul derularii procesului de recrutare
- Ofera consultanta angajatilor in legatura cu diferite aspecte din domeniul resurselor umane
- Este responsabil pentru orice alte proiecte trasate de superiorul direct, in legatura cu scopul profesional al postului
- Analizeaza rapoartele privind pozitiile vacante, ofertele refuzate, motivele plecarii din companie (exit interviews) si intreprinde actiuni de imbunatatire
- Monitorizeaza si analizeaza indicatorii de performanta privind activitatea de staffing si furnizeaza rapoarte cu acesti indicatori. Propune planuri de actiune pentru imbunatatirea acestor indicatori
- Raspunde de reducerea costurilor prin optimizarea activitatilor desfasurate; raspunde de incadrarea costurilor in bugetul stabilit
- Coordoneaza organizarea practicii de vara a studentilor
- In calitate de membru al echipe de resurse umane, are intotdeauna o atitudine de profesionalism, integritate si de responsabilitate, fata de toti angajatii si management

CERINTE

- Studii superioare
- Cursuri de intervievare si selectie de personal
- Cursuri de specializare in resurse umane
- Minim 3 ani experienta in domeniul resurselor umane
- Minimum 1 an experienta in activitatea de recrutare si selectie de personal
- Abilitati de conducere si coordonare a unei echipe
- Capacitatea de a lua decizii
- Initiativa; inovatie; gandire strategica
- Persoana organizata, motivata si disciplinata
- Cunostinte solide de Microsoft Excel, Word, PowerPoint
- Cunostinte de limba engleza avansate (scris si vorbit)
- Abilitati excelente de comunicare
- Spirit de echipa

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania is a member of Flextronics Group.

Flextronics – Where people make the difference.

Flextronics is a leading Electronics Manufacturing Services (EMS) provider focused on delivering complete design, engineering and manufacturing services to automotive, computing, consumer digital, industrial, infrastructure, medical and mobile industry.

Flextronics helps customers design, build, ship, and service electronics products through a network of facilities in 35 countries on five continents.

Flextronics offers excellent opportunities for professional growth, a competitive compensation package, and a highly collaborative work environment as well as international exposure. Our global footprint – spanning from Asia to Europe and the Americas – allows our employees to work and interact with more than 100,000 colleagues from diverse cultural backgrounds. Our global scale and expertise covers multiple market segments and provides employees with boundless opportunities to work anywhere in the world – ensuring that they never run out of challenges.

Join the company that is reshaping the industry’s global manufacturing strategy!

Join Our Global Company Today!