Site IT Team Lead

Solectron Romania a FLEXTRONICS Company

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul principal al postului:

Responsabil pentru coordonarea suportului IT local.

Alte responsabilitati:

-Coordoneaza activitatile de instalare, configurare, si depanare (hardware si software) sistemele, statiile de lucru intr-un mediu complex;
-Controleaza procesul de mentinere a unei evidente clare asupra echipamentelor IT si licentelor software;
-Intretine securitatea parolelor, integritatea datelor si securitatea fisierelor de sistem pentru mediul statiile de lucru din ariile de productie;
-Stabileste prioritatile pentru echipa ce o coordoneaza si poate recomanda metode de rezolvare si prevenire a problemelor din aria de activitate;
-Este responsabil in ceea ce priveste lucrul individual si/sau in echipa a angajatilor din subordine;
-Coordoneaza inregistrarea si urmareste managementul ticketelor SolveIT in aria sa de responsabilitate;
-Propune imbunatatiri ale unor proceduri si procese, in urma identificarii si argumentarii posibilitatilor;
-Comunica informatii tehnice atat personalului tehnic cat si personalului non-tehnic;
-Intelege viziunea si misiunea grupului din care face parte si aplica cunostintele sale in activitatile din cadrul departamentului;
-Recomanda solutii hardware si software relationate la achizitii si upgrade;
-Participa la dezvoltarea proiectelor de tehnologie a informatiei si proiectelor de infrastructura.
-Interactioneaza eficient, daca este necesar, cu alte niveluri de suport din organizatie;
-Prin specificul activitatii pozitiei detinute, salariatul presteaza activitate sub consemn, fiind obligat sa raspunda solicitarii angajatorului trasmise telefonic, prin intermediul telefonului de serviciu de care beneficiaza.

CERINTE

1.Studii si calificari:
-Studii superioare tehnice (de preferat informatica, electronica, comunicatii);
-Studii, certificari in managementul personalului;
-Una sau mai multe certificari MCP sau echivalent in studii si experienta;

2.Experienta:
-Minim trei experienta suport hardware/software in organizatii multinationale similare;
-Minim doi ani experienta in coordonare activitati support IT in organizatii multinationale similare.

3. Abilitati/Aptitudini:
-Capaciatea de a comunica clar superiorilor rezultatele individuale sau ale echipei;
-Capacitatea de a coordona si superviza personalul ce ofera suport IT;
-Capacitatea de a identifica eficient sursele problemelor si solutiilor de imbunatatire;
-Abilitati de a citi, analiza si interpreta proceduri sau documente tehnice;
-Abilitati in a readacta rapoarte si proceduri;
-Abilitati in a prezenta informatii si a raspunde intrebarilor grupului de utilizatori Solectron;
-Abilitati in a defini problemele, de a colecta date, de stabilire a factorilor si de a trage concluzii corecte.
-Abilitatea de a interpreta o varietate mare de instructiuni tehnice intr-o forma matematica sau diadrame si de a le compara cu variabile concrete sau abstracte.
-Abilitati de a analiza si rezolva problemele.

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania is a member of Flextronics Group.

Flextronics – Where people make the difference.

Flextronics is a leading Electronics Manufacturing Services (EMS) provider focused on delivering complete design, engineering and manufacturing services to automotive, computing, consumer digital, industrial, infrastructure, medical and mobile industry.

Flextronics helps customers design, build, ship, and service electronics products through a network of facilities in 35 countries on five continents.

Flextronics offers excellent opportunities for professional growth, a competitive compensation package, and a highly collaborative work environment as well as international exposure. Our global footprint – spanning from Asia to Europe and the Americas – allows our employees to work and interact with more than 100,000 colleagues from diverse cultural backgrounds. Our global scale and expertise covers multiple market segments and provides employees with boundless opportunities to work anywhere in the world – ensuring that they never run out of challenges.

Join the company that is reshaping the industry’s global manufacturing strategy!

Join Our Global Company Today!