Reprezentant vanzari

BA&KI IMPEX

Job expirat

RESPONSABILITATI

-efectuarea vanzarilor si monitorizarea acestora în concordanta cu obiectivele firmei;
-identificarea si contactarea potentialilor clienti
-elaborarea ofertelor pentru clienti
-asigurarea consultantei specializate si livrarii produselor catre clienti.
Obiective individuale :

- Stabilirea strategiilor si politicilor de achizitie si de vânzari împreuna cu superiorul direct.
-Stabilirea obiectivelor de atins pe termen scurt si mediu (produse, preturi, promovare), împreuna cu superiorul direct.
-Atingerea obiectivelor de vânzare / a cifrei de afaceri stabilite în comun cu Directorul firmei.
-Permanenta cautare de clienti noi si participarea la dezvoltarea paletei de produse oferite spre vânzare împreuna cu Directorul firmei
-Cresterea gradului de cunoastere a produselor oferite spre vanzare.
Atributiile postului de munca, sarcini si responsabilitati :

-elaborarea planului de identificare a potentialilor clienti, modalitatilor de abordare a acestora si planificarea întâlnirilor
-stabilirea si mentinerea contactelor cu clientii si potentialii clienti
-conceperea, executia si permanenta actualizare a unei baze de date privind clientii si vanzarile pe categorii de produse
-atingerea targetului prin vanzari efective lunare
-redactarea si predarea rapoartelor de vanzari pe categorii de clienti si grupe de produse Directorului de vanzari
-vizite regulate si pastrarea contactului permanent cu colaboratorii / beneficiarii. Determinarea starii de satisfactie a clientelei fata de produsele livrate, preluarea si rezolvarea eventualelor reclamatii, follow-up dupa vanzare
-analizarea zilnica saptamanala, lunara, anuala a rezultatelor si gasirea de noi solutii de îmbunatatire continua a acestora
-asigurarea predarii catre clienti a documentelor de însotire a marfii si a certificarelor conform legislatiei în vigoare
-participarea la planificarea anuala a targetelor de vanzari

CERINTE

-Studii medii sau superioare tehnice.
-Cel putin o limba straina de circulatie internationala, operare MS Office, aplicatii soft, carnet conducere categoria B.
-Spirit de initiativa, orientare spre rezultat, flexibilitate.
-Abilitati de comunicare si colaborare cu o gama larga de tipuri de clienti.
-Abilitati de redactare a rapoartelor de vanzari zilnice, saptamanale, lunare, anuale.
- Abilitati de planificare si organizare.
-Abilitati de analiza si rezolvare a problemelor minore.
- Abilitati de convingere si influenta a clientilor.
-Riguros, meticulos, capabil de munca în termene limita.

BENEFICII OFERITE

-Program de lucru : conform planificarii saptamanale aprobata de catre superiorul direct.
-Postul prevede deplasari pe teren în oras, judet, tara.
-Se asigura telefon si masina de serviciu.

Firma specializata in distributia materialelor pentru finisaje interioare si exterioare.