PROJECT MANAGER

Solectron Romania (FLEXTRONICS)

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Implicat impreuna cu Managerul de Program inca din faza preliminara, pentru a planifica lansarea produsului si pregstirea bugetului proiectului (echipamente, dispozitive, unelte, resurse, costuri pentru calatorii etc.);
- Crearea planului de proiect, a planului de actiuni asociat acestuia precum si a sistemului de raportare pe baza resurselor alocate si în conformitate cu bugetul proiectului;
- Coordonarea, administrarea si analiza periodica în echipa a tuturor activita¿ilor specifice proiectului, cum ar fi:
- Obiective / indicatori cheie de proces (KPIs);
- Livrabilele proiectului agreate cu clientul;
- Planul de management al riscurilor;
- Planul proiectului.
- Planificarea lansarii productiei: initierea activitatilor echipei in lansarea noilor produse si monitorizarea la timp a activitatilor echipei;
- Coordonarea si implementarea schimbarilor din cadrul proiectului, care pot afecta produsul sau procesele, de-a lungul ciclului de viata al produsului;
- Administrarea necesarului de echipamente de productie;
- Responsabil cu documentatia legata de raportarea proiectului. Monitorizeaza si controleaza documentatia necesara pentru lansarea produselor si a productiei de masa;
- Rezolvarea la timp a oricaror probleme care ar putea afecta performanta proiectului;
- Interfata principala catre client si catre diversele departamente sau locatii interne Flextronics, cu scopul de a satisface cerintele proiectului exprimate de client.

CERINTE

Studii si experienta:
- Studii superioare in domeniul tehnic;
- Minimum 5 ani experienta in domeniul fabricatiei produselor electronice;
- Experienta in managementul de proiect.

Abilitati si aptitudini:
- Demonstreaza aptitudini operationale si tehnice, intelegerea standardelor functionale intr-o companie de productie;
- Demonstreaza aptitudini solide de conducere si formare de echipa, si dezvolta pe durata proiectului o stare de spirit pozitiva in echipa;
- Foarte organizat si disciplinat, capabil sa inteleaga detalii, sa stabileasca prioritatile si sa se organizeze eficient in timp;
- Capabil de a defini problemele, de a colecta informa¿iile necesare, de a stabili principalele c¿i de urmat si de a genera rapid un plan de actiune potrivit;
- Cunoaste si aplica tehnicile de rezolvare a problemelor ce pot aparea in activitatea de lanasare si fabricatie a produselor;
- Bune abilitati de comunicare (verbala, de ascultare si in scris); comunica atat cu diversele niveluri de management din cadrul organiza¿iei, cat si cu clientul;
- Deprinderi interpersonale excelente si orientare spre client;
- Bune cunostinte operare PC (MS Office);
- Cunostinte limba engleza – nivel avansat.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv (incluzand tichete de masa);
- Transport gratuit;
- Bonusuri in functie de performante;
- Mediu de lucru multinational in industria high-tech;
- Oportunitati de cariera;
- Dezvoltare personala si formare profesionala.

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania is a member of Flextronics Group.

Flextronics – Where people make the difference.

Flextronics is a leading Electronics Manufacturing Services (EMS) provider focused on delivering complete design, engineering and manufacturing services to automotive, computing, consumer digital, industrial, infrastructure, medical and mobile industry.

Flextronics helps customers design, build, ship, and service electronics products through a network of facilities in 35 countries on five continents.

Flextronics offers excellent opportunities for professional growth, a competitive compensation package, and a highly collaborative work environment as well as international exposure. Our global footprint – spanning from Asia to Europe and the Americas – allows our employees to work and interact with more than 100,000 colleagues from diverse cultural backgrounds. Our global scale and expertise covers multiple market segments and provides employees with boundless opportunities to work anywhere in the world – ensuring that they never run out of challenges.

Join the company that is reshaping the industry’s global manufacturing strategy!

Join Our Global Company Today!