PROJECT MANAGER

Solectron Romania (FLEXTRONICS)

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Este principala interfata cu clientul, in ceea ce priveste transferul de produse de la un sediu Flextronics la un alt sediu Flextronics sau transferul de la un furnizor/partener tert/client la Flextronics;
- Coordoneaza eforturile unei echipe multidisciplinare pentru introducerea in procesul de productie a noilor produse de la clien¿i noi sau actuali, incepand cu faza de planificare a resurselor si echipamentelor, calificarea liniei de productie (pregatirea verificarii lotului pilot) si terminand cu perioada de inceput a productiei de masa, pana la stabilizarea/normalizarea performantelor liniei de productie;
- Asigura aplicarea procedurilor corpora¿iei referitoare la 6-Sigma, inclusiv verificarile manageriale formale „Tollgates” (momente de referinta), a criteriilor de performanta definite de client, a capabilitatii proceselor si a formularelor de inregistrare a performantelor (scorecards);
- Urmareste si deleaga activitatile specifice in vederea indeplinirii lor la termenele stabilite si conform standardelor de calitate agreate cu clientul. Este dinamizatorul echipei si raspunde in fata managementului si a clientului in raport cu rezultatele activitatiii de transfer;
- Prezinta managementului rapoarte periodice si de exceptie, privitor la situatia transferului in curs si de care este responsabil;
- Propune managementului masuri de crestere a eficientei activitatii de transfer;
- Este punctul principal de escaladare a eventualelor probleme in activitatea de transfer;
- Prezinta si negociaza programul de transfer cu clientul, precum si intern cu echipa de transfer si respectiv managementul;
- Stabileste cu membrii echipei de transfer asteptarile privitoare la activitatea fiecaruia pe parcursul colaborarii (instruire, rezultate, etc.);
- Raspunde in fata managementului privitor la investitiile financiare propuse pentru efectuarea transferului;

CERINTE

- Studii superioare (inginerie)
- Experienta relevanta de minimum 3 ani in domeniul fabricatiei produselor electronice
- Aptitudini operationale si tehnice foarte bune
- Capacitate de a lucra in echipa si de a coordona activitati tehnice cu complexitate marita
- Capacitate de a comunica eficient (cu echipa alocata pentru transfer, cu managementul si cu clientul)
- Gândire analitca foarte buna
- Cunostinte avansate de limba engleza
- Cunoasterea unor mijloace avansate de planficare a activitatilor si de prezentare
- Cunostinte temeinice de utilizare a calculatorului (MsOffice)
- Experienta intr-o pozitie similara
- Rezistenta la stres

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv (incluzand tichete de masa)
- Transport gratuit
- Bonusuri in functie de performante
- Mediu de lucru multinational in industria high-tech
- Oportunitati de cariera
- Dezvoltare personala si formare profesionala

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania is a member of Flextronics Group.

Flextronics – Where people make the difference.

Flextronics is a leading Electronics Manufacturing Services (EMS) provider focused on delivering complete design, engineering and manufacturing services to automotive, computing, consumer digital, industrial, infrastructure, medical and mobile industry.

Flextronics helps customers design, build, ship, and service electronics products through a network of facilities in 35 countries on five continents.

Flextronics offers excellent opportunities for professional growth, a competitive compensation package, and a highly collaborative work environment as well as international exposure. Our global footprint – spanning from Asia to Europe and the Americas – allows our employees to work and interact with more than 100,000 colleagues from diverse cultural backgrounds. Our global scale and expertise covers multiple market segments and provides employees with boundless opportunities to work anywhere in the world – ensuring that they never run out of challenges.

Join the company that is reshaping the industry’s global manufacturing strategy!

Join Our Global Company Today!